[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Wygrać wyścig z czasem

Jak długo możesz być w szczytowej formie? Upływu czasu nie oszukasz, ale mimo to możesz - dzięki mądremu treningowi i niewielkiej ilości matematyki - utrzymywać swoje wyniki. I co ważniejsze, wciąż być w lepszej formie niż ci, którzy starzeją się na kanapie.
Wygraj z upływem lat. Po prostu trzymaj się swojego tygodniowego dystansu, tempa biegu i dodaj trochę ćwiczeń siłowych. (rys. Thomas Fuchs)

Biegaczy możemy podzielić na dwie grupy: ludzi lubiących oraz nielubiących statystyk i liczb odnoszących się do biegania. Ta druga grupa, nazwijmy ich MARZYCIELAMI, koncentruje się głównie na filozofii biegania i na przyjemnościach, jakie ono ze sobą niesie, traktując je jako doświadczenie duchowe.

Według nich to właśnie te przeżycia są sensem tego, co robią, są kwintesencją biegania. Nie skupiają się oni na przebieganym tygodniowo dystansie, wskaźniku VO2 max, jaki można uzyskać, biegnąc po stoku o nachyleniu 6%, kontrolując jednocześnie poziom kwasu mlekowego w mięśniach. Bieganie to dla tych ludzi bardzo osobiste doświadczenie.

Biegacz opisany liczbowo 

Drugą grupę biegaczy stanowią ludzie, których możemy nazwać BIEGACZAMI NAUKOWCAMI. Ci, podobnie jak marzyciele, również mają swoją filozofię, ale podpartą konkretnymi liczbami. Bardzo wnikliwie rozważają swoje wyniki, analizując dystans, temperaturę i wilgotność powietrza, przyglądając się bacznie wadze swojego ciała przed i po biegu oraz średniemu i maksymalnemu pulsowi.

I, oczywiście, wszystkie te dane skrupulatnie przechowują: dawniej w dzienniczkach biegowych, teraz w komputerze. Dane dotyczące biegania przechowywane są również przez organizatorów biegów. W samych Stanach istnieje organizacja The Road Race Information Centre, gdzie ilość przechowywanych informacji może przyprawić o zawrót głowy - otrzymuje ona około 2 milionow rezultatów biegów ulicznych rocznie. Rozpiętość wieku biegających waha się w przedziale 8-80 lat, a dystans od 5 km do pełnego maratonu i więcej. Całkowita ilość tych wyników przekracza obecnie 20 milionów.

Dla większości biegaczy na całym świecie te dane nie miałbyby żadnego znaczenia, gdyby nie fakt, że w połowie lat 80. organizacja o nazwie World Masters Association zaczęła wykorzystywać niektóre z nich do tworzenia tabel klasyfikujących biegaczy według wieku i płci. Dzięki nim można na przykład zobaczyć i porównać czas 59-letniego taty i jego 35-letniej córki.

Odkrycie inżyniera Jonesa

Tabele te zostały ostatnio zmodyfikowane, tak by ukazać wyniki według grup wiekowych. Opracowano je z dużą pomocą doktora Alana Jonesa - jednej z wielkich, choć rzadko docenianych indywidualności w biegach ulicznych. Pośród wielu jego osiągnięć na przestrzeni 30 lat możemy wyróżnić między innymi opracowanie przeliczników, dzięki którym tabele dostępne w WMA mają swoją wartość porównawczą.

REKLAMA
1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij