[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Wyskocz z bloków

Poskacz na treningu. Będzie krótszy i mniej monotonny. A na zawodach zachowasz więcej energii na finiszu i szanse na rekordowe wyniki. Oto najważniejsze zasady treningu skoczności, który uruchomi w Was dodatkowe pokłady energii.

Fot. Misha Gravenor

Pogoda pod psem, deszcz siąpie z nieba, nawet Twój pies nie ma ochoty na spacer. I choć pogoda sprzyja raczej leżeniu pod ciepłą kołdrą, Ty musisz dziś wyjść na trening, żeby nie tracić formy. Jest na szczęście sposób, aby ułatwić Ci życie.

Zamiast biegać, możesz skakać. Dzięki temu Twój trening znacznie się skróci, a korzyści wcale nie będą mniejsze. Wręcz przeciwnie. Wyciągniesz z treningu to, co najważniejsze, w maksymalnie krótkim czasie. Skoki to taki trening sprinterski w pigułce. Tu liczy się raczej jakość, a nie ilość.

Aby taki trening miał sens, powinien trwać 10-25 minut (czas jest uzależniony od Twojej wytrzymałości). Jego największą zaletą jest fakt, że efekty, tak jak w treningu siłowym, utrzymują się bardzo długo. To trening, gdzie doskonalimy tzw. wytrzymałość szybkościową - umiejętność szybkich sprintów i zrywów nawet na końcu wyścigu. Naukowcy od dawna badają skuteczność takiego treningu.

W 2003 roku grupa biegaczy dodała do swojego normalnego planu treningowego na 6 tygodni ćwiczenia skocznościowe. Okazało się, że sportowcy nie tylko poprawili technikę biegu, ale również poprawił się u nich tzw. bilans tlenowy - co oznacza, że byli w stanie pobiec szybciej z mniejszym wysiłkiem, a ich czas na 3000 m poprawił się średnio o 2,7%.

Wyskoki zrobią z Ciebie lepszego biegacza. Aktywizują bowiem szybkokurczliwe, białe włókna mięśniowe, dzięki czemu moc uwalniana przez Twoje nogi podczas odbicia będzie większa - będziesz po prostu szybszy.

 

Moc będzie z Tobą 

Jak powiększona moc Twoich mięśni ma się przełożyć na prędkość? Przy szybkim biegu wykorzystujesz bowiem tzw. siłę eksplozywną. To nic innego, jak użycie Twojej siły w jak najkrótszym czasie. Ma ona znaczenie tylko przy tych ruchach, w których czas ich trwania jest mniejszy niż 300 milisekund - czyli podczas startów i sprintów.

Ćwiczenia skocznościowe rozwijają parametry siły eksplozywnej, dzięki czemu będziesz w stanie szybciej przebierać nogami, a Twoje ruchy staną się bardziej płynne i elastyczne. Będziesz mógł szybciej podbiec pod górkę i utrzymać, a nawet zwiększyć prędkość na finiszu. Ponadto większa siła mięśni i ścięgien da Ci lepszą stabilizację. To zabezpieczy Twoje kostki i kolana przed urazami, co w dłuższym okresie też przełoży się na ekonomię biegu.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij