Najprostszy sposób na zwiększenie wytrzymałości nie jest skomplikowany: musisz więcej biegać. Ale ta metoda ma swoje oczywiste ograniczenia: trzeba znaleźć czas na coraz dłuższe treningi, no i nie można wydłużać dystansów w nieskończoność. Są lepsze sposoby, by dosłownie podwoić swoje możliwości - trzeba biegać według planów dostosowanych do tego, jakie dystanse pokonujesz już dziś.
Tutaj znajdziesz porady i patenty na to, jak przeskoczyć z grupy 5 km na 10 km, z 10 km do półmaratonów, z połówki na cały maraton, a nawet jak przebiec nie jeden, ale kilka maratonów za jednym zamachem (tak - to podobno jest możliwe). Zanim zaczniesz jednak szukać tej części, która interesuje Cię najbardziej, poznaj i zapamiętaj nienaruszalne...
...4 zasady zwiększania intensywności treningu
-
Zwiększaj ilość przebieganych kilometrów w tygodniu o 25-30%. Tyle wystarczy.
-
Dochodź do takiego przebiegu stopniowo, np. każdy bieg wydłużaj o kilometr lub dwa. Jeśli trenujesz 4 razy w tygodniu, da Ci to dodatkowo 4-8 km.
-
Postaraj się, by Twój bieg długi był dłuższy o jedną czwartą od tego, co robisz teraz.
-
I najważniejsze: zwolnij. Będziesz biegał więcej, a to już samo w sobie oznacza większe wyzwania dla Twojego organizmu. Dlatego trochę zmniejsz tempo.
Przeskocz od 5 km do 10 km
To zdecydowanie najłatwiejszy do wykonania przeskok jakościowo-wytrzymałościowy. Wystarczy pokonać jedynie dodatkowych 5 kilometrów. Nawet jeśli w tej chwili biegasz po pół godziny, to zmiany w Twoim treningu będą raczej kosmetyczne niż drastyczne. Jeśli swoje 5 kilometrów przebiegasz w niezłej formie, to "dycha" będzie w Twoim zasięgu już za 8 tygodni.
Wprowadzisz dwie wyraźne zmiany: w biegach o podwyższonym tempie i w długości regeneracji po treningu. Te pierwsze wydłużasz np. o kilometr. Te drugie - np. przy treningu interwałowym - skracasz. To pozwoli Ci nie tylko na przebiegnięcie dystansu 10 kilometrów, ale pokonanie go w tempie niewiele wolniejszym niż to, które masz na piątce.