Wyzwanie RW: złamać czas

Każdy z 50 uczestników Wyzwania RW ma swój cel, który chce osiągnąć podczas 13. Poznań Maratonu. Jeden chce zejść poniżej trzy godzin, ktoś inny - zmieścić się w pięciu. Nasi trenerzy podpowiedzą im i Tobie, jak osiągnąć najlepszy wynik w życiu.
Aaron Goodman - Rodale Images
for. Aaron Goodman
Cel: złamać czas 3:30


Uczestniczka Wyzwania RW:
Agata Wieruszewska

Wiek: 32 lata

Zawód, praca: specjalistka od funduszy unijnych

Miasto: Warszawa

Życiówki: maraton - 3:50; półmaraton - 1:47

Biegowe dokonania

Tegoroczny Półmaraton Warszawski przebiegła w czasie 1:47. Był to więc i debiut, i życiówka zarazem. W kwietniu wzięła udział w dwóch maratonach: Dębno (3:53) i w Krakowie (3:50).

Dlaczego bierze udział w Wyzwaniu RW?

Od paru lat wspina się w górach i wie, jak ważne są dobry plan i motywacja do treningów oraz ambitne, ale realne cele. Pod okiem trenera chce nauczyć się dobierać te cele i planować treningi.

Mocny debiut

Przygodę z bieganiem rozpoczęła pod koniec zimy od ekspresowych przygotowań do marcowego Półmaratonu Warszawskego. "Do udziału w nim zachęciła mnie mieszkająca nieopodal koleżanka Aneta, biegająca regularnie od paru lat - wspomina Agata, która wspina się w górach. - Radość odczuwaną w trakcie i na długo po biegu mogę porównać do radości z dotyku szorstkiej skały i euforii z oślepiającego słońca na szczycie po wymagającej wspinaczce. Odkryłam, że piwo i naleśniki po wielu przebiegniętych kilometrach smakują tak samo, jak po wielogodzinnej wspinaczce - wspaniale. Ale biegać można zawsze i wszędzie, a wspinać się już nie".

Mimo dobrego debiutu przyznaje, że jednak nie ma doświadczenia w mądrym planowaniu i realizacji treningu. "Chciałabym pobiec w Poznaniu na 3:40. A może mniej? To jeszcze do ustalenia z trenerem Łukaszem Kalaszczyńskim" - mówi.

Trenuj mądrzej

• Więcej nie zawsze znaczy lepiej: Czasami trzeba skupić się na jakości, a nie ilości. Kiedy zwiększasz liczbę przebieganych kilometrów, możesz poczuć się źle, bo zmniejszasz czas przeznaczony na regenerację. Skup się na jakości każdego treningu i unikaj przebiegania pustych kilometrów.

• Podkręć tempo: Prędkość pojawia się jako efekt zwiększenia tempa na treningach, a nie liczby przebieganych kilometrów. Upewnij się, że każdy z Twoich treningów ma konkretny cel, a większość kilometrów przebiegasz w swoim docelowym lub nawet nieco szybszym tempie. Unikaj zbędnych wolnych przebieżek, które w ogóle nie wpływają na poprawę formy, a tylko zaburzają właściwą regenerację.

• Co za dużo, to niezdrowo: Poprawienie czasu o zaledwie 5 sekund na 1 km oznacza ponad 3,5 minuty lepszy czas ukończenia maratonu. Żeby zastosować podczas biegu to nieco mocniejsze tempo, musisz nauczyć się podczas treningu precyzyjnie dobierać właściwe tempo i potem je utrzymywać.

• Jedz tuż po treningu: Aby zregenerować organizm między wycieńczającymi treningami, jedz posiłek zawierający 15 g białka zaraz po treningu oraz wypijaj dwa litry czystych płynów dziennie (nie zaliczają się do nich np. mleko, sok pomarańczowy czy kawa z mlekiem i cukrem).

• Dbaj o siebie: Aby nie zachorować, włącz do diety produkty bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Śpij o 15-60 minut dłużej w ciągu doby, żeby się zregenerować.

Czy dasz radę to przebiec?

Twoje rokowania, żeby złamać 3:30, są dobre, jeśli dotychczasowe osiągnięcia mieszczą się w podanych poniżej przedziałach:

Życiówka (Twoja ulubiona pogoda)3:35:16-3:41:22
Życiówka (podbiegi, wiatr, upał, mróz)3:39:27-3:49:54
Maratony ukończone w ciągu dwóch lat
2-3
Kilometraż 8-10 tyg. przed maratonem
40-50 km/tyg.
Najlepszy czas w półmaratonie
1:30
Półmaraton – przyzwoity czas
1:35
Półmaraton na luzie
1:40

 

1 2 3 ... 4
STRONA 2 z 4
REKLAMA