Wyzwanie RW: złamać czas

Każdy z 50 uczestników Wyzwania RW ma swój cel, który chce osiągnąć podczas 13. Poznań Maratonu. Jeden chce zejść poniżej trzy godzin, ktoś inny - zmieścić się w pięciu. Nasi trenerzy podpowiedzą im i Tobie, jak osiągnąć najlepszy wynik w życiu.
Aaron Goodman - Rodale Images
for. Aaron Goodman
Cel: złamać czas 4:30


Uczestniczka Wyzwania RW:
Katarzyna Trębacz

Wiek: 35 lat

Zawód, praca: właścicielka biura nieruchomości

Miasto: Poznań

Życiówka: półmaraton - 2:22, 10 km - 1:04

Biegowe dokonania

Kasia uważa się za początkującą, choć ambitną biegaczkę. Długie weekendowe wybiegania były to kolejno 10, 12... aż do 22 km. W kwietniu pierwszy oficjalny bieg - Półmaraton Poznań, czas netto: 2:22, w maju Chevrolet Szpot 10 km, czas 1:04:14.

Dlaczego bierze udział w Wyzwaniu RW?

Maraton będzie dla niej ukoronowaniem przygody z bieganiem, pokonaniem własnych słabości i kolejnych barier. Zrozumiała, że w pewnym momencie bezcenne będą rada i doświadczenie zaawansowanych biegaczy i fachowa opieka.

Powrót do formy

W liceum i kilka lat po jego skończeniu Kasia biegała regularnie razem ze swoim psem. "Przed laty biegałam, aby przygotować się kondycyjnie do skoków spadochronowych i mieć pewność bezkontuzyjnego, samodzielnego lądowania. Nie chciałam skakać z instruktorem na plecach, tylko od początku do końca samodzielnie" - mówi Kasia. Ale kiedy po studiach zaczęła intensywnie pracować, spoczęła na laurach.

Rok temu wróciła do regularnego biegania. "Ach, te endorfiny, oczyszczenie umysłu, a zarazem nowe pomysły - to wszystko pojawia się podczas treningu" - mówi Kasia i dodaje, że nie ma problemów z motywacją. "W biegu rodzą się nowe pomysły, rozwiązania. To może być równie dobrze nowy pomysł na promocję firmy, jak i na nowy obraz - malowanie i grafika to inne z moich pasji".

Trenuj mądrzej

• Planuj: Przebiegnięcie maratonu to spore wyzwanie. Dlatego ważne jest, aby mieć plan i się go trzymać. Użyteczną rzeczą jest prowadzenie zapisków na temat treningów, warunków, samopoczucia - przydzą się, gdy przygotowania zostaną zakłócone i trzeba wrócić do miejsca, gdzie się je przerwało.

• Nie rozdrabniaj się: W czasie przygotowań nie planuj startów w innych imprezach, jeśli nie są częścią treningu do maratonu. Masz do osiągnięcia konkretny cel i musisz się na nim skupić.

• Dziel i rządź: Często największym problemem jest przekonanie samego siebie, że jest się w stanie przebiec pełny maraton. Warto rozbić sobie jego trasę na części. Można się wtedy skupić na danym odcinku i nie myśleć, co będzie dalej.

• Walcz z upałem: Gdy jest bardzo gorąco, trening można rozbić na dwie sesje: część zaplanowanego dystansu przebiec rano, a resztę po południu. Nie trzeba wtedy wstawać bardzo wcześnie, żeby uniknąć upału, unika się też wypłukania z organizmu ważnych substancji.

• Spaceruj: Przy zakładanym tempie można przerywać bieg szybkim marszem, żeby chwilę odsapnąć. Rób tak przy punktach żywieniowych - dzięki temu zawartość kubka wyląduje w brzuchu, a nie na koszulce. Odcinki marszu powinny być dość krótkie.

Czy dasz radę to przebiec?

Twoje rokowania, żeby złamać 4:30, są dobre, jeśli dotychczasowe osiągnięcia mieszczą się podanych przedziałach.

Życiówka (Twoja ulubiona pogoda)4:37:04-4:45:08
Życiówka (podbiegi, wiatr, upał, mróz)4:42:27-4:55:54
Maratony ukończone w ciągu dwóch lat
1-2
Kilometraż 8-10 tyg. przed maratonem
40-60 km/tyg.
Najlepszy czas w półmaratonie
2:05
Półmaraton – przyzwoity czas
2:10
Półmaraton na luzie
2:20

 

RW 06/2012

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4
REKLAMA