REKLAMA

Wzmocnienie mięśni i stawów: trening siłowy bez pośpiechu

Chcesz biegać bez kontuzji? Nie spiesz się na siłowni. Badania San Jorge University in Spain udowodniły, że biegacze wyraźnie wzmocnili się już po 6 tygodniach treningu ekscentrycznego. Przekonaj się, że ćwicząc wolniej, szybciej dotrzesz do celu.

Trening siłowy bez pośpiechu Matt Rainey
Rąbanie drewna z piłką lekarską (fot. Matt Rainey).

Postępując według tej metody, należy zwolnić w fazie ruchu, w której trenowane mięśnie się wydłużają (ich przyczepy oddalają się od siebie). To większe wyzwanie dla mięśni, ale według autorów badań dzięki temu stają się bardziej odporne i zyskują większą moc.

Warto sprawdzić: wykonaj te 5 ćwiczeń jako obwód, odpocznij i powtórz. W sumie zrób 3 takie rundy, starając się robić jak najkrótsze przerwy między ćwiczeniami i seriami.

Powtarzaj ten 20-minutowy trening 2 razy w tygodniu w dni wolne od cięższych treningów biegowych.

Zobacz też: Ćwiczenia siłowe dla biegacza: Jak trenować z ciężarami?

Rąbanie drewna z piłką lekarską

Zejdź do półprzysiadu i przenieś piłkę z boku prawego kolana. Prostując się, przenieś ręce z obciążeniem po skosie nad lewy bark. Powtarzaj, poruszając się wolno w obu kierunkach. Wykonaj 6-12 powtórzeń i zmień stronę.

REKLAMA

REKLAMA

Trening siłowy bez pośpiechu Matt Rainey
Martwy ciąg (fot. Matt Rainey).

Martwy ciąg

Stań, trzymając w dłoniach ciężarki, sztangę lub sam gryf. Pochyl wyprostowany tułów, aż hantle znajdą się tuż pod kolanami. Powoli wyprostuj się, zatrzymaj na chwilę i znów opuść ciężar. I tak 6-12 razy.

REKLAMA

REKLAMA

Trening siłowy bez pośpiechu Matt Rainey
Mostek na jednej nodze  (fot. Matt Rainey).

Mostek na jednej nodze

Połóż się na plecach, oprzyj stopy płasko. Wyprostuj prawe kolano. Unoś i powoli opuszczaj biodra, zatrzymując je na moment w górze. Powtórz 6-12 razy i zamień nogi.

RW 10/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA