Zabawy w terenie: trail dla początkujących

Nigdy jeszcze nie próbowałeś na własnej skórze dreszczyku bezdroży? Wzór na udany trail jest niesłychanie prosty: bieganie + przyroda = przygoda. Korzystaj do woli, zwłaszcza jesienną porą i odkryj nową, nieznaną dotychczas twarz biegania. Baw się dobrze!

Zabawy terenowe: trail dla początkujących shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uciekaj! Jak najszybciej wyrwij się z betonowej miejskiej dżungli. Odetchnij świeżym powietrzem i daj nogom poczuć zew natury. Trail odświeży Twój biegowy zapał, pobudzi ciało i umysł. Poznaj kilka podstawowych zasad zachowania w terenie i dowiedz się, jak planować biegowe wycieczki, żeby każda była niezwykła i wiodła bezpiecznym szlakiem z powrotem do domu

REKLAMA

Trasa

Termin „trail” nie dość, ze brzmi obco, to jeszcze jego definicja nie jest do końca sprecyzowana. Bieganie w terenie to po prostu korzystanie bardziej z dobrodziejstw natury niż ludzkiego postępu. Schodząc z asfaltu, wkraczasz na trailowa ścieżkę. Może to być parkowa alejka, ale równie dobrze wysokogórski szlak. Płaska szosa lub pionowa ściana. Kamienisty podbieg lub błotnisty zbieg. Do tego strumienie, korzenie i przepiękne widoki. Trudności terenu i zachwycające krajobrazy sprawiają, że przyjemnie biegnie się przed siebie. Dlatego lepiej zawczasu zaplanuj trasę lub naładuj GPS.

Bieg

Lepiej nie wbiegaj z płaskiego asfaltu prosto na trudny, górski szlak. Zaczynaj stopniowo od szutrowych, leśnych duktów. Zanim zejdziesz z udeptanej ścieżki, musisz nauczyć się patrzeć nie tylko pod nogi, ale i zauważać otoczenie wokół. Trochę czasu zajmuje tez opanowanie drobnego kroku na zbiegach i bezpiecznego poruszania się po niestabilnym podłożu.

Odczucia

Twój aparat ruchu musi się przyzwyczaić do ruchomego podłoża, wyboistych niespodzianek i ostrych krawędzi skał. Na początku na pewno odczujesz, ze na treningu w terenie popracowały inne mięśnie niż zazwyczaj. Nic dziwnego: trailowe trasy wymagają wyższego unoszenia nóg (korzenie), podskoków (kłody) i przeskoków (kałuże).

Bezpieczeństwo

Mijając turystów, trzymaj się prawej strony szlaku. Jeśli chcesz wyprzedzić biegacza lub spacerowicza wędrującego środkiem drogi, możesz zawołać: „Lewa wolna!”. Warto tez zabrać ze sobą komórkę. Strzeżonego...

RW 09/2013 

Zobacz również:
W biegach długodystansowych wcale nie dotrzesz szybciej do celu, sadząc długie susy. Prędzej będziesz łapać kontuzję za kontuzją, które tylko Cię dodatkowo spowolnią. Aby temu zapobiec, zmodyfikuj swoją technikę biegu, wykonując ćwiczenia, które pomogą Ci wdrożyć odpowiednie zmiany biegowego kroku.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA