Zabawy w terenie: trail dla początkujących

Nigdy jeszcze nie próbowałeś na własnej skórze dreszczyku bezdroży? Wzór na udany trail jest niesłychanie prosty: bieganie + przyroda = przygoda. Korzystaj do woli, zwłaszcza jesienną porą i odkryj nową, nieznaną dotychczas twarz biegania. Baw się dobrze!

Zabawy terenowe: trail dla początkujących shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uciekaj! Jak najszybciej wyrwij się z betonowej miejskiej dżungli. Odetchnij świeżym powietrzem i daj nogom poczuć zew natury. Trail odświeży Twój biegowy zapał, pobudzi ciało i umysł. Poznaj kilka podstawowych zasad zachowania w terenie i dowiedz się, jak planować biegowe wycieczki, żeby każda była niezwykła i wiodła bezpiecznym szlakiem z powrotem do domu

Trasa

Termin „trail” nie dość, ze brzmi obco, to jeszcze jego definicja nie jest do końca sprecyzowana. Bieganie w terenie to po prostu korzystanie bardziej z dobrodziejstw natury niż ludzkiego postępu. Schodząc z asfaltu, wkraczasz na trailowa ścieżkę. Może to być parkowa alejka, ale równie dobrze wysokogórski szlak. Płaska szosa lub pionowa ściana. Kamienisty podbieg lub błotnisty zbieg. Do tego strumienie, korzenie i przepiękne widoki. Trudności terenu i zachwycające krajobrazy sprawiają, że przyjemnie biegnie się przed siebie. Dlatego lepiej zawczasu zaplanuj trasę lub naładuj GPS.

Bieg

Lepiej nie wbiegaj z płaskiego asfaltu prosto na trudny, górski szlak. Zaczynaj stopniowo od szutrowych, leśnych duktów. Zanim zejdziesz z udeptanej ścieżki, musisz nauczyć się patrzeć nie tylko pod nogi, ale i zauważać otoczenie wokół. Trochę czasu zajmuje tez opanowanie drobnego kroku na zbiegach i bezpiecznego poruszania się po niestabilnym podłożu.

Odczucia

Twój aparat ruchu musi się przyzwyczaić do ruchomego podłoża, wyboistych niespodzianek i ostrych krawędzi skał. Na początku na pewno odczujesz, ze na treningu w terenie popracowały inne mięśnie niż zazwyczaj. Nic dziwnego: trailowe trasy wymagają wyższego unoszenia nóg (korzenie), podskoków (kłody) i przeskoków (kałuże).

Bezpieczeństwo

Mijając turystów, trzymaj się prawej strony szlaku. Jeśli chcesz wyprzedzić biegacza lub spacerowicza wędrującego środkiem drogi, możesz zawołać: „Lewa wolna!”. Warto tez zabrać ze sobą komórkę. Strzeżonego...

RW 09/2013 

REKLAMA
}