Koncentruj się na poniższych wskazówkach w czasie każdego biegu, aż wejdzie Ci to w krew.
Mechaniczne przykazania bezpiecznego biegania
-
Włącz brzuch. W czasie biegu sprawdzaj, czy pracują poprzeczne mięśnie brzucha, dotykając palcami miejsca nieco powyżej kości miednicy. Mięśnie powinny być napięte. Nie jesteś pewny, czy rzeczywiście pracują? Żeby poczuć, jak się napinają, zaśmiej się lub zakaszl, bo wtedy uruchamiane są automatycznie.
-
Trzymaj się prosto. Mocne uderzenia piętą o ziemię często są zapowiedzią bólu pleców. Jeżeli w czasie biegu Twoje pięty mocno uderzają o ziemię, oznacza to, że możesz stawiać stopy przed sobą, co powoduje przesadne wygięcie dolnego odcinka kręgosłupa. Zamiast tego staraj się kręgosłup wyprostować i rozluźnić. Żeby to zrobić, zatrzymaj się na chwilę i przyjmij prawidłową postawę: połóż jedną ręką na brzuchu, drugą na mostku, a następnie rozciągnij kręgosłup i użyj mięśni brzucha, by skrócić dystans między dłońmi.
-
Pilnuj nóg. Zadaniem mięśni nóg jest amortyzowanie siły, z którą ciało uderza o ziemię. Dlatego biegnąc, stawiaj stopy tak, aby były bezpośrednio pod Tobą. W ten sposób uderzenie jest absorbowane w większości przez środkową część stopy, a Twoje ciało może czynnie utrzymywać pęd, jednocześnie kontrolując równowagę i stabilność.
-
Ucz się z podbiegów. Kiedy następnym razem będziesz wspinał się na podbieg, zwróć uwagę na to, jak biegniesz: prawdopodobnie w naturalny sposób pochylasz się do przodu, stawiasz stopy dokładnie pod sobą i robisz małe, szybkie kroki. Powtarzaj tę postawę we wszystkich rodzajach terenu.
-
Szukaj ideału. Kiedy zbiegasz z górki, pochyl się do przodu jak narciarz, tak aby Twoje ciało było położone prostopadle do nawierzchni. Taka postawa zapobiega szkodliwemu, mocnemu uderzaniu stóp o ziemię i sprzyja większej kadencji, która jest innym sposobem na to, byś stawiał stopy pod, a nie przed sobą. Kiedy zbiegasz po łagodnym wzniesieniu, zwróć uwagę na skośne mięśnie brzucha i postawę. Gdy wydłużasz krok, ciało ma skłonność do rozciągania dolnego odcinka kręgosłupa – w miarę jak wydłużasz kroki. Zamiast tego napnij mięśnie korpusu i stawiaj krótkie kroki.