7. Zabezpiecz ścięgno Achillesa
Gdyby tylko matka Achillesa złapała swoje dziecko za ucho, maczając je w zapewniających nieśmiertelność wodach Styksu... Ale nie – musiała chwycić za to zdradliwe ścięgno. I tak powstała pięta achillesowa biegaczy, którzy mogą być jedynie wdzięczni, że przynajmniej nie muszą już obawiać się zatrutych strzał.
Ścięgno Achillesa przechodzi z włókien mięśni łydki – brzuchatego i płaszczkowatego – w płaskie ścięgno przyczepiające się do kości piętowej. To najgrubsze i najsilniejsze ścięgno ludzkiego ciała, znoszące obciążenia związane z każdym krokiem podczas chodu, biegu czy skoku. I chociaż jest silne, to przez działające na nie siły jest narażone na urazy.
Dr Lorenzo Masci to specjalista od medycyny sportowej i ścięgien, który widział więcej kontuzji achillesów niż byśmy chcieli. „Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie czy przetrenowanie, a najistotniejszym czynnikiem wydaje się nagłe zintensyfikowanie treningów w krótkim czasie – wyjaśnia. – Są też jednak inne czynniki, jak słabe mięśnie łydki i ograniczona ruchomość w stawach skokowych, jak możliwość zgięcia kolana przed stopą”.
Najczęstszą diagnozą stawianą biegaczom jest zapalenie ścięgna Achillesa. „Wiąże się z obrzękiem ścięgna, bólem i ograniczoną możliwością wykonywania funkcjonalnych aktywności, takich jak bieganie – mówi dr Masci. – Ból jest często opisywany jako zapalny, który pojawia się na początku biegu, ale po rozruchu zmniejsza natężenie. Następnie zwykle pogarsza się po biegu i może utrzymywać przez godziny czy nawet dni, w zależności od stopnia nasilenia”.
Jeśli to brzmi boleśnie znajomo, pewnie zastanawiasz się, co możesz z tym zrobić. „W łagodniejszych przypadkach pomaga ograniczenie biegania – mówi Masci. – Ale jeśli ból się nasila, być może trzeba będzie odpuścić, by wyciszyć zapalenie. Co najmniej zmniejsz intensywność i długość biegów, zwiększ ilość odpoczynku i stosuj treningi zastępcze, jak pływanie czy jazda na rowerze, aby oszczędzać achillesa. Zabiegi przeciwzapalne, jak chłodzenie i tabletki, mogą pomóc uśmierzyć ból. Generalnie jednak zaleciłbym wizytę u fizjoterapeuty, który oceni ścięgno i pomoże skorygować braki siły mięśniowej czy mobilności”.
Spotkanie ze specjalistą pomoże też w obrzęku i bólu rozpoznać inne problemy dotykające ścięgno, jak zapalenie tkanki powięziowej otaczającej ścięgno czy naderwanie achillesa – wymagające innego postępowania. USG może potwierdzić diagnozę, a co za tym idzie, najlepszą terapię.
Nie warto problemu lekceważyć, zwłaszcza że dziś w leczeniu ścięgna opcji jest sporo. Stosuje się np. plastry z nitrogliceryną, które dostarczają przez skórę do uszkodzonego ścięgna tlenek azotu, czy falę uderzeniową. „W trudnych przypadkach rozważamy ostrzykiwanie kortyzonem, kwasem hialuronowym czy osoczem bogatopłytkowym” – dodaje ekspert.
Jak zawsze, prewencja jest lepsza niż leczenie. Co biegacze mogą zrobić, żeby uciec od problemów z piętą? Najważniejszy czynnik to unikanie nagłych treningowych zmian w krótkim czasie. Do tego dbanie o odpowiednie przygotowanie mięśni (m.in. siłowe), zwłaszcza łydek, też chroni achillesy.