6 produktów, które zmniejszają stres i przyśpieszają regenerację

Niezależnie od tego, czy niespokojne myśli przeszkadzają Ci w spokojnym śnie, czy stres utrudnia regenerację, odpowiednie suplementy mogą pomóc. Oto sześć rzeczy, o których wiadomo, że skutecznie ukoją Twoje zszargane nerwy.

6 produktów, które zmniejszają stres i przyśpieszają regenerację Lucky If Sharp
fot. Lucky If Sharp

Ashwagandha 

Adaptogeny to naturalne substancje, które, jak się uważa, pomagają organizmowi przystosować się do stresu. To adaptogenne zioło, znane również jako indyjski żeń-szeń, jest stosowane od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. Badania wykazały, że ashwagandha może obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu, a także pomaga zwalczać objawy lęku. Może być szczególnie korzystna dla biegaczy, ponieważ wykazano również, że podnosi poziom energii, zwiększa wytrzymałość i poprawia wydolność organizmu.

Różeniec 

Ta żółto kwitnąca roślina, nazywana również „arktycznym korzeniem”, jest kolejnym adaptogenem, który pomaga obniżyć poziom stresu. Jedno z badań nad suplementacją różeńca górskiego u osób doświadczających stresu wykazało redukcję jego symptomów, takich jak zmęczenie, wyczerpanie i niepokój, już po trzech dniach. Na stosowaniu preparatów na bazie różeńca biegacze mogą skorzystać w dwójnasób, ponieważ badania wykazały, że może również zwiększać skuteczność treningu przez zmniejszenie postrzeganego wysiłku.

Waleriana 

Stres i sen są ze sobą nierozerwalnie związane, a dobry sen może być kluczem do dobrego biegu następnego dnia. Lęk jest często przyczyną trudności z zasypaniem i bezsenności, a ziele waleriany (pochodzące z Europy i Azji) jest używane od wieków w leczeniu lęku. Badania wykazały subiektywną poprawę jakości snu po suplementacji, więc jeśli stres nie pozwala Ci się wysypiać, warto rozważyć suplementację walerianą.

Magnez

Stres psychiczny może wpływać na jakość Twojego biegania, ale możliwe jest również to, że stres fizyczny związany z bieganiem może zwiększyć ogólne obciążenie stresem organizmu. Suplementacja magnezem może pomóc organizmowi się uspokoić, działając jako środek rozluźniający mięśnie gładkie. Przyda się również wtedy, gdy potreningowe zmęczenie i napięcie mięśni szkieletowych wpływa na jakość snu i zwiększa stres.

Magnez znajduje się w żywności takiej jak szpinak, migdały, gorzka czekolada i awokado, ale jest również łatwo dostępny w postaci suplementów.

Witaminy z grupy B

Przyczyniają się one do prawidłowego neurologicznego i psychologicznego funkcjonowania organizmu, ale badania wykazały, że przewlekły stres może pozbawić organizm niektórych witamin z tej grupy. Badania pokazują, że suplementacja kompleksu witamin z grupy B może prowadzić do zmniejszenia tempa atrofii mózgu i może korzystnie wpływać na nastrój. Witaminy z grupy B są też niezbędne do produkcji energii, więc jeśli okaże się, że stres Cię jej pozbawia, warto upewnić się, że nie cierpisz na ich niedobory.

Znajdziesz je w jajkach, mięsie, roślinach strączkowych i ciemnozielonych warzywach liściastych, ale warto rozważyć stosowanie suplementów typu „wszystko w jednym” (kompleksy witaminowe), aby zapewnić sobie odpowiednią ilość wszystkich ośmiu witamin z grupy B.

L-Teanina

Ten niebiałkowy aminokwas nie pomoże Ci zbudować silniejszych i większych mieśni, ale może pomóc zrelaksować umysł i ciało, mimo że nie ma działania stricte uspokajającego. Badania wykazały, że dzięki regularnej suplementacji L-teaniną można zmniejszyć objawy stresu, jednocześnie poprawiając funkcje poznawcze, pamięć i kreatywność.

Sporo L-teaniny jest w zielonej herbacie, ale napar z niej nie zawiera terapeutycznych ilości tego związku, podczas gdy suplementy już tak.

RW 11-12/2022

Zobacz również:
REKLAMA
}