Problem nr 1: Twój nos jest bardziej zapchany niż linia startu do maratonu
Rozgoń zator za pomocą spreju zawierającego ksylometazolin. Działa natychmiast, więc możesz go użyć nawet bezpośrednio przed biegiem. Ale nie stosuj go dłużej niż przez pięć dni z rzędu, bo możesz się uzależnić, czyli związać się z kroplami na zawsze.
Co kupić: Cokolwiek, co zawiera ksylometazolin. Skuteczność poszczególnych preparatów jest podobna, więc możesz kierować się ceną.
Podpowiedź: Na czas biegu i na noc możesz nakleić plastry rozszerzające nozdrza.
Problem nr 2: Masz klasyczne przeziębienie - katar, kaszel i kichanie
Uczeni z Detroit Medical Center odkryli, że pastylki z cynkiem przyspieszają powrót do zdrowia średnio o trzy dni. Uczestnicy eksperymentu brali pigułki zawierające 12,8 miligramów octanu cynku co dwie, trzy godziny przez cały dzień.
Co kupić: Na przykład chela-cynk.
Podpowiedź: Dr Lewis Maharam, główny lekarz maratonu nowojorskiego, odradza łykanie leków łagodzących objawy przeziębienia. "Szybciej wyzdrowiejesz, jeśli pozwolisz działać organizmowi" - twierdzi. Np. kaszel przyspiesza usuwanie zarazków dróg oddechowych.
Problem nr 3: Przeziębienie trwa i trwa i nie chce się skończyć
Niekończące się przeziębienie może być tak naprawdę alergią. Ty chcesz się wyleczyć, więc spędzasz więcej czasu w łóżku, a tym samym narażasz się na działanie kurzu i roztoczy. Objawy, zamiast znikać, nasilają się. Dr David Bernstein, alergolog z University of Cincinnati, zaleca lortadynę - lek antyhistaminowy o przedłużonym działaniu, a nie wywołujący senności.
Co kupić: Na przykład loratadyna, aleric.
Podpowiedź: Zaczyna działać po około 30 minutach.
Problem nr 4: Stopa Cię swędzi i piecze
Grzybica stóp nie bez przyczyny nazywa się po angielsku "athlete's foot", czyli stopą sportowca. Łatwo można się nią zarazić w miejscach, w których jest ciepło i wilgotno, czyli w szatni albo pod prysznicem. Sprzyjają jej także wilgotne od potu skarpety. Gdy Cię dopadnie, sięgnij po środki zawierające terbinafinę, która, zdaniem prof. Steve'a Praya z Southwestern Oklahoma State University, jest najskuteczniejszym ze leków przeciwgrzybicznych dostępnych bez recepty.
Co kupić: Na przykład lamisilatt albo undofen max.
Podpowiedź: Nawet jeżeli objawy masz tylko na jednej stopie, potraktuj lekiem obie. Prawdopodobnie bowiem grzyby zdążyły już skolonizować również tę drugą, na pierwszy rzut oka zdrową stopę.