[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Apteczka biegacza - leki bez recepty i nie tylko

Bieganie wzmacnia organizm, mimo to nawet zawodowców czasem dopadają choroby i urazy. Na szczęście wiele z nich można zwalczyć środkami szybkiego reagowania - dostępnymi w każdej aptece bez recepty. Oto one.

fot. Jens Mortensen

Problem nr 1: Twój nos jest bardziej zapchany niż linia startu do maratonu

Rozgoń zator za pomocą spreju zawierającego ksylometazolin. Działa natychmiast, więc możesz go użyć nawet bezpośrednio przed biegiem. Ale nie stosuj go dłużej niż przez pięć dni z rzędu, bo możesz się uzależnić, czyli związać się z kroplami na zawsze.

REKLAMA

Co kupić: Cokolwiek, co zawiera ksylometazolin. Skuteczność poszczególnych preparatów jest podobna, więc możesz kierować się ceną.

Podpowiedź: Na czas biegu i na noc możesz nakleić plastry rozszerzające nozdrza.

Problem nr 2: Masz klasyczne przeziębienie - katar, kaszel i kichanie

Uczeni z Detroit Medical Center odkryli, że pastylki z cynkiem przyspieszają powrót do zdrowia średnio o trzy dni. Uczestnicy eksperymentu brali pigułki zawierające 12,8 miligramów octanu cynku co dwie, trzy godziny przez cały dzień.

Co kupić: Na przykład chela-cynk.

Podpowiedź: Dr Lewis Maharam, główny lekarz maratonu nowojorskiego, odradza łykanie leków łagodzących objawy przeziębienia. "Szybciej wyzdrowiejesz, jeśli pozwolisz działać organizmowi" - twierdzi. Np. kaszel przyspiesza usuwanie zarazków dróg oddechowych.

Problem nr 3: Przeziębienie trwa i trwa i nie chce się skończyć

Niekończące się przeziębienie może być tak naprawdę alergią. Ty chcesz się wyleczyć, więc spędzasz więcej czasu w łóżku, a tym samym narażasz się na działanie kurzu i roztoczy. Objawy, zamiast znikać, nasilają się. Dr David Bernstein, alergolog z University of Cincinnati, zaleca lortadynę - lek antyhistaminowy o przedłużonym działaniu, a nie wywołujący senności.

Co kupić: Na przykład loratadyna, aleric.

Podpowiedź: Zaczyna działać po około 30 minutach.

Problem nr 4: Stopa Cię swędzi i piecze

Grzybica stóp nie bez przyczyny nazywa się po angielsku "athlete's foot", czyli stopą sportowca. Łatwo można się nią zarazić w miejscach, w których jest ciepło i wilgotno, czyli w szatni albo pod prysznicem. Sprzyjają jej także wilgotne od potu skarpety. Gdy Cię dopadnie, sięgnij po środki zawierające terbinafinę, która, zdaniem prof. Steve'a Praya z Southwestern Oklahoma State University, jest najskuteczniejszym ze leków przeciwgrzybicznych dostępnych bez recepty.

Co kupić: Na przykład lamisilatt albo undofen max.

Podpowiedź: Nawet jeżeli objawy masz tylko na jednej stopie, potraktuj lekiem obie. Prawdopodobnie bowiem grzyby zdążyły już skolonizować również tę drugą, na pierwszy rzut oka zdrową stopę.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij