Kiedy dobrze się zastanowisz, odkryjesz, że ciało biegacza nie różni się wiele od maszyny. Jedno i drugie potrzebuje paliwa, wspólną cechą jest też to, że szuka się sposobów na poprawę ich wytrzymałości, szybkości i odporności. Ciało i automat dysponują własnymi systemami schładzania, nie mówiąc już o skomplikowanych systemach hydraulicznych i elektrycznych.
Różnice zacierają się również dlatego, że biegacze starają się złamać kolejne bariery i jeszcze bardziej upodobnić do swoich stalowych odpowiedników. Właśnie dlatego RW zdecydował się zebrać dostępne informacje na temat zdumiewającej maszynerii, którą dysponuje człowiek.
Usain Bolt jak superszybkie Ferrari
Mierzący 193 cm gigant z Jamajki stał się najszybszym biegaczem w historii ludzkości, bijąc z szokującą łatwością rekord świata na 100 metrów. Glen Mills, jego trener przygotowania fizycznego, zadeklarował, że rekord 9,58 s może zostać poprawiony nawet do 9,52 s, co oznacza, że między 60 a 80 metrem biegu sportowiec rozwija niewiarygodną prędkość 44,72 km/h.
To zaś oznacza przyspieszenie porównywalne do tego jakie rozwija pojazd uderzający o ścianę w trakcie testów bezpieczeństwa. I nie jest to ostatnie słowo biegaczy - zdaniem naukowców, ludzki potencjał pozwala na więcej.
Mark Denny, maratończyk i naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, uważa, że człowiek może pokonać dystans 100 metrów w czasie 9,48 s. Jego pochodząca z 2008 roku praca "Limits to Running Speed In Dogs, Horses nad Humans" bierze pod uwagę postępy czynione przez psy, konie i ludzi od XIX wieku, i porównuje krzywe wzrostu. Wynika z nich, że osiągnięcia męskich sprinterów nie weszły jeszcze w fazę stagnacji, podczas gdy w przypadku kobiet nie było większych zmian od lat 70. XX wieku.
Pomimo to specjalista przewiduje, że uda im się złamać rekord 10,49 s należący do Florence Griffith-Joyner (z 1988 roku) i zejść nawet do 10,19 s.
Przypadek biegaczy długodystansowych również jest zachęcający, biorąc pod uwagę, że rekord Dennisa Kimetto (2:02:57 w maratonie w Berlinie) może zostać poprawiony nawet o 2-3 minuty (czytaj więcej: Maraton poniżej 2 godzin. Kto i gdzie złamie tę granicę?). Kobiety też mają potencjał, by życiowe osiągnięcie Pauli Radcliffe (2:15:25) można było teoretycznie poprawić do 2:12:41 .
Mityczny biegacz idealny
Zrównoważona dieta, która zaspokaja potrzeby biegaczy, i specjalistyczny trening dopasowany do celów są oczywiście istotne dla dobrych wyników, ale badania pokazują, że 50% potencjału zależy od genów.