[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

REKLAMA

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Czy bieganie powoduje artretyzm?

Na pewno nie raz słyszałeś (albo słyszałaś), że bieganie powoduje artretyzm. Na pewno choć jeden z twoich znajomych wymawia się od biegania właśnie strachem przed tym schorzeniem. Ale... czy naprawdę słusznie? Mamy dobre wiadomości: nie do końca.

rys. Thomas Fuchs

Moja 85-letnia ciocia Mirian uważa, że to całkiem fajnie, że jestem biegaczem. Jest tylko jeden problem: chce, żebym przestał biegać. Jest zdania, że na razie wszystko jest w porządku, ale kłopoty wiszą w powietrzu. Jeszcze kilka lat biegania i będę prawdopodobnie potrzebował wózka inwalidzkiego. Wszystkie te wstrząsy, obciążenia i urazy nie wpływają korzystnie na ludzkie ciało.

Ciotka Mirian ma swoje bóle oraz dolegliwości i jako kochająca ciocia nie chce, bym skończył w jeszcze gorszym stanie niż ona. Założę się, że Ty też masz taką ciocię Mirian, członka rodziny, przyjaciela lub współpracownika, który zawsze narzeka, że bieganie źle wpływa na kolana, biodra i plecy.

REKLAMA

Być może nawet też się o to martwisz. Wszyscy znamy przecież byłych biegaczy, którzy zostali zmuszeni do zmiany dyscypliny - zostali pływakami lub kolarzami, albo po prostu ograniczyli ruch do spacerów po galeriach handlowych. Czy czeka nas taka sama przyszłość?

Logika, która stoi za tym czarnym scenariuszem, może wydawać się przekonująca. Twój samochód w końcu się zepsuje, nawet jeżeli to jest Volvo. Tak samo szczoteczka do zębów i buty do biegania - w którymś momencie trzeba je będzie wymienić. Masz tego świadomość i zaplanowałeś ten wydatek w swoim budżecie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że pomysł wymieniania części ciała nie wydaje Ci się tak oczywisty.

Reakcja organizmu

Na szczęście ludzkie ciało działa na innej zasadzie. To system biomechaniczny, a nie mechaniczny, a ten krótki przedrostek sprawia ogromną różnicę. Ciało składa się z żywych tkanek, które nieustannie się odbudowują. To jednak nie wszystko. Żywa tkanka staje się mocniejsza, kiedy pracuje. Trzeba tylko jej używać, a nie nadużywać, szkodliwy jest zatem zarówno siedzący tryb życia, jak i bieganie z kontuzją. Unikać trzeba jednego i drugiego.

Najmocniejszym dowodem na to, że bieganie nie skaże Cię na życie w bólu i artretyzmie, jest wciąż trwające badanie prowadzone przez Fifty Plus Runner's Association ("Stowarzyszenie biegaczy po pięćdziesiątce"). Rozpoczęto je w 1984 roku, kiedy wszyscy uczestniczący w nim biegacze byli po pięćdziesiątce, a następnie co 5 lat aktualizowano dane. Obecnie wielu z badanych ma po 60, 70, a nawet więcej lat.

Ostatnie wyniki opublikowano we wrześniu 2008 roku w periodyku "Arthritis Research & Therapy" pod tytułem "Ćwiczenia aerobowe i ich wpływ na bóle mięśniowo-szkieletowe u starszych osób: obserwacje z 14-letniej perspektywy". W artykule porównano biegaczy, którzy biegali tygodniowo średnio około 40 km, do grupy kontrolnej stworzonej z osób biegających średnio około 3 km w tygodniu. Autorzy zanotowali, że wielu obserwatorów spodziewało się złych wyników u starszych biegaczy.

"Jeśli bieganie stwarza uszkodzenia poprzez akumulowanie urazów, to biegacze dziesięciokrotnie bardziej na nie narażeni powinni po jakimś czasie cierpieć z powodu zwiększonego bólu" - napisano w badaniu. Tak, to racja - oto w skrócie argumentacja cioci Mirian.

Kłopot tylko w tym, że wydaje się bezpodstawna, prawdopodobnie z tych biomechanicznych powodów, o których wcześniej wspominałem. Główna konkluzja badania brzmi: doświadczeni biegacze cierpieli na bóle mięśniowo-szkieletowe o 25% rzadziej niż grupa kontrolna.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij