Jak biegać z astmą lub alergią? Swobodny oddech podczas biegu

Po wysiłku zaczynasz kaszleć i kichać, Twój oddech staje się krótki i świszczący, a na dodatek zaczyna Cię kłuć w piersiach. Przeziębienie? Niekoniecznie. Możliwe, ze problem jest dużo poważniejszy - możesz cierpieć na astmę powysiłkową albo alergię. Zobacz, co może przynieść Ci ulgę.

Rodale Images
rys. Rodale Images

Biegasz od lat i nagle zauważasz, że coraz trudniej Ci się oddycha. „Był środek lata, a ja zacząłem czuć się tak, jakbym wciągał do płuc lodowate powietrze - wspomina 49-letni Dan Housten z York w USA. - W końcu poszedłem do lekarza, bo już praktycznie nie mogłem biegać" - dodaje. Lekarz wykrył u Dana astmę powysiłkową.

Dolegliwość ta objawia się tym, że pod wpływem wysiłku zaczynasz kaszleć, oddech Ci się skraca i staje się świszczący, a czasami nawet czujesz ucisk w piersiach (astma oskrzelowa to poważniejszy problem). Okazało się, że jest na to proste rozwiązanie. Dziś Dan na 10 minut przed biegiem bierze dwa wdechy z inhalatora i nie pamięta już, co to zadyszka.

Astma powysiłkowa i katar sienny to dwie dolegliwości układu oddechowego, które najczęściej prześladują biegaczy. Mają też inną cechę wspólną - często pozostają niewykryte, a zatem i nieleczone. A przecież tak niewiele trzeba, żeby się uwolnić od świszczącego problemu. Lekarstwo naprawdę jest pod ręką.

Astma i alergia

Chociaż astma to nie to samo, co alergia, bardzo często obie te dolegliwości chodzą parami. Jak wykazują badania, około 20-40% pacjentów z astmą powysiłkową cierpi też na różnego rodzaju alergie. Z alergią mamy do czynienia, kiedy układ odpornościowy staje się nadwrażliwy i przesadnie reaguje na czynniki, które powinien zlekceważyć.

„U alergików po zetknięciu z alergenem ciało produkuje przeciwciała IgE - wyjaśnia prof. Marjorie Slankard z Columbia University. - A te z kolei powodują, że z niektórych komórek uwalnia się histamina. To właśnie ona jest odpowiedzialna za objawy męczące alergików: cieknący nos, swędzące oczy i... trudności z oddychaniem".

Kiedy robimy wdech, powietrze wędruje przez nos lub usta, stamtąd przez tchawicę do oskrzeli, a z oskrzeli do setek drobniutkich rurek w płucach. Większość z nas oddycha bez żadnego wysiłku, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ale jeśli masz astmę, drogi oddechowe są podrażnione i opuchnięte, w związku z czym zmniejsza się ich drożność - oddycha się z trudem.

Wiadomo, że podrażnienie i zwężenie oskrzeli może wywoływać alergen, dlaczego jednak drogi oddechowe reagują skurczem na wysiłek? Jedna z teorii mówi, że ludzie z astmą powysiłkową mają oskrzela nadwrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Ponadto, podczas wysiłku zdecydowanie zwiększa się ilość wdychanego i wydychanego powietrza, a stałe schładzanie i rozgrzewanie dróg oddechowych może wywołać reakcję skurczową.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że w większości przypadków przez mniej więcej dwie godziny od ataku astmy powysiłkowej organizm się jakby adaptuje i nawet intensywny wysiłek nie wywołuje już kolejnego ataku. A zatem, jeśli przetrwasz pierwszy atak, możesz kontynuować bieg, nie bojąc się kolejnego.

Nie lekceważ wroga

Wiele przypadków astmy powysiłkowej pozostaje niezdiagnozowanych, ponieważ jej objawy często są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Większość ataków zdarza się w 3 do 8 minut od rozpoczęcia biegu, więc ludzie biorą je za wynik braku kondycji. Często też nie przychodzi im do głowy, że mogą mieć astmę, skoro nigdy nie mieli alergii.

Niestety, astma może pojawić się w każdym wieku. Alergia również. Jeżeli więc kichasz i prychasz dłużej niż miesiąc, może to wcale nie być niekończąca się grypa, tylko alergia.

Na ratunek

Zacznij od leków antyalergicznych, dostępnych w aptekach bez recepty. Pamiętaj jednak, żeby stosować je dokładnie według wskazań z ulotki. Jeśli nie przynoszą ulgi, poproś lekarza o pomoc. On może Ci przepisać leki drugiej generacji, skuteczniejsze od starych i niepowodujące senności, albo przynoszący natychmiastową ulgę inhalator z substancją rozszerzającą oskrzela.

Takie inhalatory stosuje się zazwyczaj bezpośrednio przed biegiem. Ich działanie trwa około 4 godzin, chociaż są również silniejsze leki, działające znacznie dłużej. Decyzję o doborze leków pozostaw jednak lekarzowi. Nie próbuj też zażywać ich na własną rękę - bo np. kolega to łyka i mu pomaga, to ja także sobie wciągnę. Leki antyalergiczne są bardzo silne i niewłaściwie stosowane mogą zaszkodzić.

Nie tylko inhalator

Wprawdzie najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się objawów astmy są leki (te na receptę i dostępne w wolnej sprzedaży), ale możesz najpierw spróbować tego, co oferuje natura. 

1. Dieta przeciwzapalna. Z badań Brigham Women's Hospital wynika, że smażone i wysokoprzetworzone produkty zawierają substancje, które mają działanie zapalne i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Odwrotne działanie mają zaś kwasy Omega-3 (znajdziesz je w łososiu, siemieniu lnianym i orzechach włoskich). Badania przeprowadzone na politechnice w Monachium wykazały też, że ludzie, których dietę wzbogacono o kwas alfa linolowy (organizm zamienia go potem w Omega-3), zauważyły zmniejszenie objawów kataru siennego.

2. Miód. Wielu alergików twierdzi, że jedzenie niepasteryzowanego miodu prosto z ula zmniejsza wrażliwość organizmu na alergeny, zwłaszcza zaś na pyłki roślin. Zacznij od łyżki stołowej dziennie. Dodatkowo wykazano też, że wosk pszczeli i produkowane z niego ekstrakty, zwane propolis, mają łagodne działanie antyhistaminowe i przeciwzapalne.

3. Petazyna. Substancja, występująca w liściach lepiężnika, blokuje wydzielanie histaminy, czyli tego, co powoduje objawy alergii. Badania niemieckich i szwajcarskich uczonych wykazały, że tabletki z wyciągiem z lepiężnika są równie skuteczne w walce z katarem siennym, jak lekarstwa dostępne bez recepty. O preparaty z lepiężnika pytaj w sklepach zielarskich. Sam lepiej nie rób wywaru, bo przedawkowanie może być niebezpieczne.

Więcej wskazówek, jak radzić sobie z alergią lub astmą, znajdziesz w tych artykułach:

RW 03/2008

Zobacz również:
REKLAMA
}