Otóż, gdy biegasz, Twoje ciało transferuje tlen oraz krew z układu trawiennego do mięśni, by „sfinansować” ich wysiłek. Ten brak surowców utrudnia żołądkowi wykonywanie swoich zadań, przez co jedzenie trawione jest niedokładnie i w takim stanie przekazywane dalej, do jelit, co – w dużym skrócie – kończy się mdłościami i tępym bólem. Całe szczęście, że są sposoby na to, by uniknąć przykrych rewolucji żołądkowych.
Kolka
Zmora początkujących biegaczy. Ból może być wynikiem mniejszego przepływu krwi w tym obszarze, jak i spychania wątroby w dół przez obniżającą się przeponę. Wtedy więzadło wątrobowo-nerkowe napina się i boli.
- Odpuść większe posiłki. Stopniowa rozgrzewka z dokładnym rozciąganiem tułowia będzie bardzo pomocna. Rozciągnij przeponę, czyli wciągając powietrze, niech rośnie brzuch, nie klatka piersiowa. Szerzej o kolce pisaliśmy tutaj: Kolka podczas biegu: czym jest i jak z nią walczyć?
Zgaga, czyli refluks żołądkowy
Około 20% dorosłych doświadcza nieprzyjemnego, palącego bólu klatki piersiowej, który określamy jako zgagę. Zjawisko niekiedy nasila się podczas biegu.
- Unikaj produktów, które wymagają uruchomienia soków żołądkowych (smażone, wędzone i ciężkie). Połóż się tuż po lekkim przedbiegowym posiłku. Nie zakładaj uciskających w pasie spodni i odpuść niektóre ćwiczenia (np. przysiady) podczas rozgrzewki.
Gazy, odbicia i wzdęcia
To najczęściej objawy powodowane przez pokarmy, których trawienie wytwarza gaz – jak fasolowate, z błonnikiem czy brokuły. Ale przedbiegowa nerwówka, przez którą połykasz sporo powietrza, może dodatkowo pogłębić problem.
- Na dzień-dwa przed startem unikaj pokarmów, po których masz gazy. Możesz też spróbować wyciszyć organizm relaksacyjną muzyką na kilka godzin przed biegiem, by uspokoić nerwy, a tym samym zmniejszyć ilość połykanego powietrza i obniżyć poziom hormonów stresu, który ogranicza przepływ krwi w zagrożonej strefie.
Szerzej o problemach żołądkowych pisaliśmy także wcześniej na łamach RW: Brzuch na froncie. Jak walczyć z problemami żołądkowymi?