Bieganie z chorobą tarczycy
Przy nadczynności tarczyca wydziela zbyt wiele ważnych hormonów, przy niedoczynności – zbyt mało.
-
Z pełnoobjawową nadczynnością tarczycy nie można biegać.
-
Z utajoną (bezobjawową) nadczynnością i niedoczynnością możesz spokojnie trenować.
-
Zwróć uwagę na interakcję leków tarczycowych z jedzeniem.
-
Zadbaj o większą regenerację po biegu.
-
Ogranicz kawę i wyeliminuj suplementy z dodatkiem substancji pobudzających.
Hormony wydzielane przez tarczycę odpowiadają za regulację metabolizmu, termoregulację, działanie innych hormonów, przy czym ich wpływ można określić jako stymulujący. Dlatego wśród objawów nadmiaru hormonów tarczycy (nadczynność) obserwuje się: drażliwość, bezsenność, utratę masy ciała, uczucie ciepła, większą potliwość, osłabienie i zmęczenie mięśni (m.in. większy metabolizm białek prowadzący do zmniejszenia ich zawartości w tkance mięśniowej), kołatanie serca, duszność, biegunkę, zaburzenia miesiączkowania i wiele innych.
Nadczynność tarczycy może przebiegać w sposób jawny (opisane dolegliwości) lub utajony, kiedy nie ma objawów, ale są nieprawidłowe wyniki badań. Niedoczynność tarczycy, objawia się spowolnieniem metabolizmu, przyrostem masy ciała, chronicznym zmęczeniem, uczuciem chłodu, zaparciami, tendencją do niskiego ciśnienia tętniczego, zaburzeniami miesiączkowania.
Lekarz zaleca: Jeśli masz pełnoobjawową nadczynność tarczycy, niestety – nie możesz biegać. Wymaga ona specjalistycznego (często szpitalnego) leczenia. W przypadku nadczynności utajonej, kiedy wyniki są nieprawidłowe, ale bez objawów, nie ma istotniejszych przeciwwskazań do uprawiania sportu.
Mimo że nie wykazano w badaniach naukowych istotnego wpływu wysiłku fizycznego (sporty siłowe i wytrzymałościowe) na poziom hormonów tarczycy we krwi, zaleca się systematyczne badania kontrolne i opiekę endokrynologa. W przypadku postaci utajonych unikaj gwałtownych zmian i obciążeń treningowych, ponieważ niektóre bodźce fizyczne i emocjonalne (np. stres na zawodach) mogą zaostrzyć przebieg choroby.
Przy problemach z tarczycą (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność) dbaj o właściwą regenerację po biegu i zdrowy sen. Zaleca się więcej odpoczynku między treningami.
Dietetyk zaleca: Niedoczynności, a także nadczynności tarczycy nie można wyleczyć samym zdrowym odżywianiem i treningiem. Pomaga zbilansowana dieta, zwrócenie szczególnej uwagi na interakcje leków z żywnością. Nadczynność tarczycy bardzo często połączona jest z zaburzeniami funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego (kołatanie serca).
Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, ogranicz do minimum ilość wypijanej kawy i herbaty, wyeliminuj suplementy z dodatkiem substancji pobudzających. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na korzystny wpływ l-karnityny na zmniejszenie aktywności tarczycy. Jednak nim zdecydujesz się na jej suplementację, zawsze skonsultuj to z endokrynologiem.
Przy niedoczynności tarczycy nieodpowiednie połączenia pokarmów mogą zaburzać wchłanianie syntetycznych hormonów tarczycy, przez co terapia może okazać się nieskuteczna. Lek przyjmuj na czczo, czekając 30 minut, aż się wchłonie. Zażywając leki, staraj się wyeliminować na kilka godzin po ich przyjęciu: duże ilości błonnika pokarmowego, produkty sojowe, orzechy włoskie, suplementy i preparaty multiwitaminowe zawierające żelazo i wapń, leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz obniżające poziom cholesterolu.