Co, ile i kiedy pić podczas biegania?

O właściwym nawadnianiu pisaliśmy już nie raz i nie raz jeszcze napiszemy. Robimy to, gdyż właściwe uzupełnianie płynów przed, w trakcie i po treningu czy zawodach jest kluczem do sukcesu. Zobacz, jakimi napojami warto (lub nie) gasić pragnienie podczas biegania.

Co, kiedy i ile pić podczas biegu? VP Photo Studio 2014/shutterstock.com
fot. VP Photo Studio 2014/shutterstock.com

Zanim przejdziesz do poniższej analizy najpopularniejszych napojów, po które sięgają biegacze, dowiedz się, kiedy należy pić podczas treningów - najnowsze wyniki badań znajdziesz w artykule "Pić czy nie pić podczas biegu?". Dowiesz się z niego również, czym grozi odwodnienie i przewodnienie, jak rozpoznać, że potrzebujesz płynów i jak określić własne zapotrzebowanie na płyny za pomocą testu na tempo pocenia się.

REKLAMA

Woda

Jest pozbawiona kalorii, co istotne dla pilnujących wagi. Nie uzupełni zapasów węglowodanów (energia) czy też elektrolitów.

• Pij podczas biegów poniżej 30 minut.

• Unikaj podczas biegów trwających dłużej niż 30 minut, ponieważ musisz wtedy uzupełnić również węglowodany i elektrolity.

Izotoniki

Idealne dla sportowców napoje izotoniczne mają stężenie węglowodanów 6-8%, co pozwala im wchłonąć się o 30% szybciej i dostarczają stałego dopływu energii, aby uzupełnić spalone zasoby. Zawierają również cenne dla organizmu elektrolity.

• Pij podczas biegów trwających powyżej 30 minut. Są idealne przed tego typu wysiłkiem, w jego trakcie i po nim.

• Unikaj w biegach trwających krócej niż 30 minut. Nie ma wtedy potrzeby dostarczania ciału dodatkowych kalorii i minerałów.

Napoje węglowodanowe

Dla długodystansowców. Zawierają podobne ilości węglowodanów, co izotoniki, ale mają więcej sodu i potasu.

• Pij podczas treningów lub biegów trwających 2-3 godziny lub więcej i gdy masz silne skurcze mięśniowe podczas długich treningów.

• Unikaj podczas biegów trwających poniżej jednej godziny.

Wody z dodatkami

Znane również jako wody fitness, zawierają mniej niż 20 kcal na 100 ml, wodę jako główny składnik i często słodziki.

• Pij w czasie biegów trwających poniżej 30 minut. Mogą być również używane do nawadniania w trakcie dnia przez tych, którzy nie potrzebują dodatkowych kalorii.

• Unikaj w biegach dłuższych niż 30 minut. Potrzebujesz wtedy węglowodanów.

Napoje energetyczne

Większość zawiera mieszankę kofeiny i cukru; oba składniki wspomagają wysiłek (udowodnione!).

• Pij, gdy jesteś dobrze nawodniony i chcesz się trochę rozbudzić przed biegiem lub po nim, w trakcie wysiłku nie stosuj ich.

• Unikaj, gdy masz tendencję do dolegliwości jelitowych lub gdy pilnujesz masy swego ciała.

Napoje regeneracyjne

W rezultacie większość napojów regeneracyjnych zawiera węglowodany i białka w proporcji 4:1. Poprawia to zdolność do wysiłku w następnym dniu po treningu.

• Pij po treningu lub zawodach. Supermaratończycy mogą sprawdzić te napoje również podczas biegu.

• Unikaj, gdy zaliczasz kilkukilometrową, delikatną przebieżkę.

Soki i nektary

Pomogą utrzymać prawidłowe nawodnienie, jednak stosunkowo wysoka zawartość węglowodanów (10-14 g w 100 ml) zwalnia wchłanianie płynów. Sprawdź na etykiecie soku, czy jest on w 100% z naturalnych owoców.

• Pij, gdy nawadniasz się przed biegiem lub po nim.

• Unikaj, gdy chcesz się porządnie nawodnić podczas biegu i gdy nie potrzebujesz tych ekstrakalorii.

Wybierasz się na średni dystans i potrzebujesz coś do picia? Sprawdź, jak zrobić domowy, naturalny izotonik. Już na trasie? Zobacz, jaki izotonik wybrać w sklepie.

RW 02/2007

REKLAMA