Co to jest rolfing i kiedy warto go stosować?

Czym jest rolfing? To terapia manualna, łącząca w sobie cechy masażu i chiropraktyki, połączona z edukacją nawyków ruchowych. Wykonywana jest na tkankach miękkich a jej głównym celem jest rozluźnienie powięzi. Jest to bardzo specyficzna formą masażu, która – choć niekiedy bywa bolesna – potrafi przynieść upragnioną ulgę.

Co to jest rolfing? Tomasz Kapuściński
Rolfing to coś więcej niż zwykły masaż. I wcale nie chodzi o rozmiary terapeuty. (rys. Tomasz Kapuściński)

Rolfing (od nazwiska dr Idy Rolf, nowojorskiej biochemiczki), znany też pod pojęciem integracji strukturalnej, rozluźnia napiętą i skróconą powięź (tkankę łączną, która obejmuje mięśnie i ułatwia ich pracę), aby przywrócić równowagę i prawidłowe położenie struktur ciała. To właśnie skupienie się na powięzi różni rolfing od zwykłego masażu (tam pracuje się nad mięśniami) i chiropraktyki (głównie stawy). Na zabieg udaj się wyłącznie do wykwalifikowanego (a najlepiej polecanego i sprawdzonego) terapeuty – samouki tylko zrobią Ci krzywdę.

Kto powinien stosować rolfing?

Rolfing pomaga łagodzić typowe sportowe pobolewania i pozwala radzić sobie z chronicznie dręczącymi dolegliwościami, jeżeli ich źródłem jest brak równowagi napięć w ciele. Leczy także wady postawy oraz pomaga w uwolnieniu się od stresu codziennego życia.

Jak zacząć stosować rolfing?

Terapeuta zacznie od wywiadu (dot. stylu życia, historii kontuzji itp.) oraz analizy ułożenia Twojego ciała. Jeżeli znajdzie nieprawidłowość, odpowiednią pracą swoich rąk i czasem z udziałem Twojego ruchu uwolni zbędne napięcie.

Ile trwa leczenie rolfingiem?

Terapia może obejmować około 10 sesji; potem zaleca się 3-4 spotkania w ciągu roku, podtrzymujące jej efekty. I oczywiście utrwalanie prawidłowych wzorców ruchu w życiu codziennym.

Jakie efekty daje rolfing?

Rolfing przede wszystkim poprawia sylwetkę (wspomaga odchudzanie i w walce z cellulitem) i jej funkcjonowanie, a to zmniejsza ból i ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Działa także relaksująco i uspokajająco - pod warunkiem, że oddasz się w ręce dyplomowanego terapeuty.

Rolfing brzmi zbyt agresywnie? Wypróbuj jogę: Regeneracja po biegu: 6 relaksujących pozycji jogi

RW 04/2017

Zobacz również:
REKLAMA
}