Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.9

Cudowny lek na ból kolan?

Tysiące biegaczy z bolącymi kolanami łykają suplementy z glukozaminą i chondroityną. Ale czy to naprawdę działa? Pytanie o skuteczność tych środków RW zadał specjalistom. Okazuje się, że ich opinie nie są do końca jednomyślne...
fot. Chad Zuber 2012/shutterstock.com
Pod wpływem urazów, zużycia i procesów starzenia się chrząstka w Twoich stawach ściera się. Glukozamina pomaga ją odbudować.

Foki ze zwyrodnieniami

Badaniem, które zrobiło na mnie największe wrażenie i które zapamiętałem najlepiej, jest to, w którym udział wzięli członkowie elitarnej jednostki Navy Seals, czyli tzw. Komando Foki. Przeprowadzono je w 1999 roku, a uczestnicy badania, czyli żołnierze, byli wyraźnie młodsi (średnia wieku - 43 lata) niż przeciętny człowiek cierpiący na zwyrodnieniową chorobę stawów; a zatem można założyć, że stan ich kolan był porównywalny z kolanami biegaczy.

I rzeczywiście, jeden z autorów badania napisał: "Choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest niczym niezwykłym u ludzi, których zawód wymaga takiej aktywności i naraża na tyle urazów". Komandosi z Navy Seals biorący udział w tym rzetelnie przeprowadzonym badaniu cierpieli już wcześniej na chorobę zwyrodnieniową.

Podzielono ich więc podczas eksperymentu na dwie grupy. Pierwsza przyjmowała preparat glukozaminy z chondroityną, a druga placebo. "Najważniejszym rezultatem jest złagodzenie bólu stawu kolanowego - piszą autorzy badania. - Objawy choroby zwyrodnieniowej uległy złagodzeniu zarówno w subiektywnej ocenie samych uczestników badania, jak i na podstawie badań lekarskich".

W połączeniu z pochwalnymi mailami od biegaczy, które leżą przede mną na biurku, stanowi to tak silną perswazję, że aż by się chciało iść, kupić i łykać.

Zanim weźmisz pigułkę

Co nagle, to po diable, a pośpiech nie jest dobrym doradcą. Glukozamina to mimo wszystko nie jest cudowne lekarstwo, nie powinna być więc brana przez wszystkich biegaczy ani nawet przez wszystkich tych, których bolą kolana.

"Bieganie nie powoduje artretyzmu. Bieganie może co najwyżej nasilać jego objawy, a wiele osób biega dalej pomimo bólu - mówi dr Klaus Miler, ortopeda, który od czasu wypadku na macie zapaśniczej sam ma problem z kolanami. - Dalsze obciążanie kolan, gdy one błagają, żebyś przestał, jest po prostu niemądre" - dodaje.

Jeżeli ból pojawia się od czasu do czasu, z całą pewnością warto sięgnąć po glukozaminę. W Polsce preparaty z glukozaminą oraz mieszanki glukozaminy z chondroityną można kupić bez recepty nie tylko w aptekach, ale również w sklepach z odżywkami i suplementami. Wybieraj te sygnowane marką firmy, którą już znasz lub którą Ci ktoś polecił.

Pamiętaj, że efekty nie przyjdą natychmiast. Musisz poczekać dwa, trzy miesiące, by je zauważyć, więc nie zniechęcaj się już po tygodniu, jeśli ból nie przejdzie. Nie próbuj jednak traktować ich jak środków przeciwbólowych. Jeśli kolana Cię bolą, zrób sobie przerwę do czasu, aż nie przestaną. Bieganie mimo bólu może je trwale uszkodzić. A sprawne kolana to skarb. Choćby dlatego, że bez kolan nie da się biegać.

Fakty o glukozaminie i chondroitynie

1. Sugerowana dawka dobowa: 1500 mg

2. Zapytaj lekarza, czy możesz przyjmować glukozaminę, jeśli:

  • jesteś w ciąży,
  • masz cukrzycę,
  • przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe.

3. Glukozamina może powodować nieznaczne problemy ze strony układu pokarmowego - biegunkę lub wręcz przeciwnie, podniesienie poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Badanie NIH Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trail wykazało, że glukozamina z chondroityną są skuteczniejsze w przypadku silnego bólu. W przypadku łagodnych dolegliwości skuteczność była porównywalna z placebo.

*Amby Burfoot - legenda biegania masowego, zwycięzca Maratonu Bostońskiego w 1968 roku, przez wiele lat redaktor naczelny amerykańskiego wydania "Runner's World", a obecnie stały felietonista tego magazynu, autor licznych książek i artykułów o bieganiu. 

RW 05-06/2010

1 2
STRONA 2 z 2

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij