Możesz unikać napoi gazowanych i słodyczy, ale izotoniki są na stałe w Twoim menu, a to przecież napoje zawierające stężoną dawkę cukrów prostych. Słodzone napoje obniżają pH śliny, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. W dodatku odwodnienie związane z wyczerpującym wysiłkiem i intensywne oddychanie zmniejszają ilość chroniącej zęby śliny. Próchnica zaciera ręce.
Do tego badania pokazują, że Polacy są z higieną jamy ustnej na bakier: statystyczny Polak zużywa tylko 3,5 tubki pasty do zębów rocznie (np. Niemiec dwa razy tyle) i szczotkuje zęby aż 4-krotnie krócej niż powinien. Na szczęście kilka wskazówek i 4 minuty dziennie wystarczą, żeby na mecie mieć zdrowy uśmiech.
Szczotkowanie na medal
Standardowo zęby myje się rano i wieczorem, ale pijąc napoje izotoniczne, warto robić to też między treningami. Sprawę ułatwić może szczoteczka soniczna, która wykonuje nawet 60 tysięcy ruchów na minutę, dzięki czemu usuwa do 10 razy więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka, a przy tym jest delikatna dla dziąseł.
Nie spiesz się i kontroluj
Odczekaj pół godziny przed umyciem zębów po izotonikach, żelach sportowych, owocach czy sokach, żeby nie podrażnić zmiękczonego kwasem szkliwa zębów. Dobrym rozwiązaniem jest przepłukiwanie jamy ustnej zwykłą wodą po wypiciu napoju izotonicznego podczas treningu. Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty, a ich oczyszczanie przed snem (z nicią, irygatorem) zajmuje więcej czasu. Oczywiście, regularne wybieraj się na przeglądy u stomatologa.
Trening czyni mistrza
Po rozpoczęciu procesów starzenia technika szczotkowania nabiera znaczenia dla dziąseł. Po 25. roku życia należy „zamiatać” szczoteczką ząb, zaczynając z fragmentu dziąsła. I warto szczotkować świadomie, a nie automatycznie, będąc myślami na treningu. Jeżeli masz z tym problem, pomóc Ci mogą aplikacje współpracujące z najnowszymi szczoteczkami.
RW 01-02/2020