Związek biegaczy ze słońcem można opisać za pomocą facebookowego statusu "to skomplikowane". Uwielbiamy chłonąć płynące z nieba ciepło i energię, szczególnie po trudnych dziesiątkach zimowych kilometrów, ale słońce, jak medal, ma też swoją drugą stronę - promienie negatywnie oddziałują na skórę, atakują znamiona, powodują poparzenia i często pozostawiają nieestetyczną, nierówną opaleniznę. Ich długotrwałe efekty to widmo, którego żaden biegacz nie powinien lekceważyć.
Jest powszechnie wiadome, że powyższe hasła to powód, by pozostawać czujnym, szczególnie, jeśli notujesz latem dziesiątki kilometrów w słońcu. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tematowi, gdyż szkoda rezygnować ze słonecznych profitów. Oto bilans zysków i strat!
Zła wiadomość: Słońce zagraża Twojej skórze
Jak wszyscy wiedzą, słońce emituje promienie UV, które mogą powodować raka skóry. Z tego powodu, biegacze, którzy są amatorami słonecznych przebieżek, są na niego szczególnie narażeni. Badania magazynu "Archieves of Dermatology" wykazały, iż maratończycy częściej niż ludzie stroniący od wysiłku na zewnątrz, naznaczeni są anormalnymi pieprzykami i znamionami skóry, co plasuje ich w grupie podwyższonego ryzyka czerniaka.
Aktywność fizyczna pod gołym niebem wydłuża naszą ekspozycję na słońcu i w związku z tym naukowcy przytoczyli też inny istotny fakt: długotrwały, intensywny trening (np. przygotowanie do maratonu) może osłabić system immunologiczny i zwiększyć podatność skóry na zmiany.
Jakby tego było mało, gdy nasza odporność jest obniżona, wzrasta także podatność na inne uszkodzenia skóry, które, choć nie są niebezpieczne, to nadal uprzykrzają biegaczom życie – np. odciski i otarcia naskórka. "Nadmierna ekspozycja na promienie UV może osłabić zdolność Twojej skóry do ochrony i samoleczenia się" – informuje dr Elizabeth K. Hale, profesor dermatologii na New York University School of Medicine, a jednocześnie maratończyk.
Niestety, to nie wszystko. Wg United States Environmental Protection Agency, promieniowanie ultrafioletowe może także przyczynić się do uszkodzeń wzroku w postaci katarakt i nawet 90% widocznych symptomów starzenia skóry, takich jak zmarszczki, plamki i przebarwienia.
Dobra wiadomość: Twój organizm lubi ciepłe, słoneczne promienie
Po przeczytaniu powyższych rewelacji może nasunąć się refleksja, żeby nigdy więcej nie biegać przy bezchmurnym niebie. Na szczęście, nic bardziej mylnego. Z biologicznego punktu widzenia, słońce i jego działanie są absolutnie kluczowe dla prawidłowego działania Twojego organizmu. "Ekspozycja na słońcu to część zdrowej i poprawnej fizjologii" – twierdzi dr Martin Feelish, profesor medycyny eksperymentalnej i biologii funkcjonalnej na angielskim University of Southampton.
Komentarze