Naukowcy sprawdzili na kolarzach, że wolne przemieszczanie się wśród spalin wymusiło na nich znaczne przyspieszenie oddechu i wymagało większego wydatku energii dla utrzymanie tempa. To samo zanieczyszczone powietrze nie miało takiego wpływu na kolarzy poruszających się z większą prędkością. Naukowcy przypuszczają, że szybszy przepływ powietrza do płuc nie powoduje takiego drażnienia spalinami receptorów w drogach oddechowych.
Tylko nie przesadzaj z tą prędkością. Pamiętaj, że podczas dużego wysiłku przez Twoje płuca musi przepłynąć nawet 20 razy więcej powietrza, a zaciąganie się smogiem może być na dłuższą metę jak bierne palenie. Mimo wszystko trening nawet na nie do końca świeżym powietrzu wciąż jest lepszy niż brak jakiejkolwiek aktywności. Żeby zminimalizować szkody, trzymaj się krawężnika oddalonego od jezdni - stężenie spalin po tej stronie chodnika może być nawet o 30% mniejsze.
Zobacz także: Miejska dżungla: Jak biegać w świecie z betonu?
Sprawdź status
Najpierw zerknij na prognozę, potem na poziom zanieczyszczeń w regionie. Bieżące wyniki pomiarów są na stronie powietrze.gios.gov.pl, skąd możesz też ściągnąć darmową aplikację. Jeżeli siłownia filtruje powietrze, czasem lepiej pobiegać na bieżni elektrycznej.
Zabezpiecz się
Gdy stężenie pyłu zawieszonego jest wysokie, mieszkasz w centrum miasta i nie dasz rady uciec od dymiących rur wydechowych i kominów, możesz filtrować wdychane powietrze dzięki specjalnej masce. W ofercie ma ją większość firm produkujących sprzęt dla sportowców i można ją dobrać do swoich potrzeb i gustu.
Napraw szkody
Kiedy toksyny atakują z zewnątrz, możesz chronić się przed nimi od wewnątrz. Codzienna dieta peł- na antyoksydantów (zwłaszcza witamin C i E) chroni przed atakiem wolnych rodników. Polub się z papryką, brukselką i innymi kolorowymi warzywami.
Warto przeczytać: Bieganie a smog: Trening przy zanieczyszczonym powietrzu
RW 03/2017