Gdyby kontuzje stworzyły partię, byłyby jedynym pewnym przegranym każdych wyborów. Nie mają zwolenników nigdzie na świecie, nie popierają ich ani młodzi, ani starzy, ani szybcy, ani wolni. Wypełniając ten „sondaż”, przekonasz się, czy Twoje ciało też wybiera zdrowie i opowiedz się przeciwko kontuzjom.
Nie ma wolności od urazów
Biegacze, którzy przez całe życie unikają kontuzji, występują tak powszechnie, jak złote jednorożce – jedynie w bajkach. Szacunki są różne, ale według danych University of Calgary, co roku nawet 80% biegaczy dopadają związane z aktywnością dolegliwości. Naukowcy z prowadzonej tam kliniki specjalizującej się w pomocy tym pechowcom, oprócz leczenia kontuzji, prowadzą też badania identyfikujące czynniki biomechaniczne i te związane z trybem życia takich „złotych jednorożców”.
Pod uwagę brane są również czynniki genetyczne. Naukowcy zidentyfikowali ponad 300 markerów DNA związanych z powstawaniem kontuzji. Niektóre mają wpływ na regulowanie produkcji kolagenu, głównego składnika ścięgien, co może na przykład wskazywać na predyspozycje do problemów z Achillesem. Inne mają związek z gęstością kości, a co za tym idzie – ryzykiem złamań. Nie masz wpływu na swoje geny, ale jeżeli zdecydujesz się na badania genetyczne, może dzięki nim zmobilizujesz się, aby wdrożyć środki zapobiegawcze, np. wprowadzić wspięcia na palce, kiedy Twojemu achillesowi wyczytano z DNA podatność na uszkodzenia.
Warto przeczytać: Genetyka biegania. Czy istnieje "DNA biegacza"?
Oszacuj ryzyko kontuzji
Kanadyjscy badacze mają nadzieję opracować strategię, która pozwoli każdemu biegaczowi cieszyć się zdrowiem przez wszystkie kilometry życia. Dotychczas udało im się stworzyć wciąż uzupełnianą listę czynników ryzyka kontuzji przeciążeniowych – na niektóre z nich masz spory wpływ, na inne niestety praktycznie żaden. Na ich podstawie powstał poniższy „kalkulator” ryzyka kontuzji.
Odpowiedz na kilkanaście pytań dotyczących Twojego ciała, stylu życia i treningów, podlicz przyznane sobie punkty i sprawdź, czy zagraża Ci największy wróg biegacza. Nawet jeśli, to nie zostawiamy Cię z tą czarną myślą samego sobie. Do każdego z czynników ryzyka dodajemy strategię wyeliminowania go lub zminimalizowania szans na wystąpienie. Zestaw dotyczące Ciebie rekomendacje, a otrzymasz coś w rodzaju indywidualnego programu zapobiegania kontuzjom. Wprowadź go w życie i udowodnij, że złote jednorożce jednak biegają po polskich ścieżkach.