[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Czy grozi Ci syndrom pasma biodrowo-piszczelowego? Sprawdź!

Sport to zdrowie - to prawda. Ale z natury rzeczy wysiłek fizyczny obciąża organizm, co może prowadzić do poważnych i bolesnych zdrowotnych reperkusji. Jednym z urazów czyhających na biegaczy jest syndrom pasa biodrowo-piszczelowego.

Syndrom pasma biorowo-piszczelowego fot. Maridav 2014/shutterstock.com

Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego pojawia się, gdy w wyniku przeciążeń dochodzi do nadwerężenia albo stanu zapalnego stawu kolanowego. Ból narasta stopniowo w bocznej części kolana, ale trudno precyzyjnie określić, co i gdzie boli. Zwykle daje o sobie znać wkrótce po rozpoczęciu biegu i szybko staje się coraz większy, zmuszając nas do przerwania treningu lub zejścia z trasy biegu.

Jak w przypadku każdej kontuzji - lepiej jest mu zapobiegać, niż ją leczyć. Nasz test pozwoli Ci szybko ocenić, czy jesteś narażony na ten syndrom i w razie czego podpowie, jak pracować, by tego uniknąć.

REKLAMA

1. Połóż się na boku z wyprostowanymi nogami. Zamocuj dwuipółkilogramowy ciężarek na kostce wierzchniej nogi, a następnie unieś górną nogę tyle razy, ile potrafisz.

2. Przypnij ciężarek do drugiej nogi. Ułóż się w takiej samej pozycji co przy pierwszym ćwiczeniu, a następnie oprzyj górną nogę na brzegu krzesła. Unieś dolną nogę tyle razy, ile zdołasz.

Wyniki testu

Jeżeli zrobiłeś więcej powtórzeń górną nogą lub jeżeli wykonanie drugiego ćwiczenia przysporzyło Ci więcej problemów niż wykonanie pierwszego, oznacza to, że Twoje mięśnie przywodziciele są słabsze od mięśni odwodzących, zatem grozi Ci syndrom pasma biodrowo-piszczelowego.

W czasie biegu to właśnie mięśnie przywodziciele stabilizują nogę od wewnętrznej strony. Gdy nie są dość silne, może dojść do przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego. Ćwicząc wewnętrzną stronę uda, niwelujesz ryzyko urazu. Wykonuj 3 serie po 10 powtórzeń drugiego ćwiczenia 3 razy w tygodniu.

RW 04/2008

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij