Czy można biegać z przeziębieniem?

Każdego roku tysiące biegaczy staje przed klasycznym dylematem: biegać ze złapaną chorobą, czy lepiej zostać w domu? W wielkim skrócie: z przeziębieniem możesz walczyć w biegu, gorączki jednak nie wyprzedzisz. Poniżej przeczytasz dlaczego.

Bieganie z chorobą Dongyun Lee
rys. Dongyun Lee 2015

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby biegać z przeziębieniem. Sprawdź jednak, czy aby na pewno nie masz gorączki – wówczas wysiłek na zewnątrz jest wykluczony, a Ty musisz zostać w domu (pisaliśmy też o tym tutaj: Gorączka i katar: kiedy odpuścić?). Co prawda niektórzy uważają, że mogą wypocić chorobę i gorączkę, ale należy traktować te rewelacje z dużym dystansem - żadne znane nam badania tego nie potwierdzają. Co więcej, bieganie w takim stanie zwiększy temperaturę ciała i symptomy choroby.

W czasie wysiłku Twoje serce pompuje większą ilość krwi i rozprowadza ciepło po całym organizmie. W niektórych przypadkach może się to skończyć nawet zaburzeniami rytmu serca. Wirus dodatkowo może powodować bolesność mięśni, a trenowanie na osłabionych nogach grozi kontuzją.

Jeżeli jednak nie masz gorączki, bieganie poprawi Twoje krążenie i zmniejszy stres, co w efekcie wzmocni Twój system odpornościowy. Dlatego ruch może osłabić przeziębienie. Wychodząc na trening w takim stanie, zachowaj szczególną ostrożność. Zadbaj o nawodnienie i ubierz się na cebulkę w oddychające warstwy.

Obserwuj, jak choroba reaguje na Twoje bieganie. Jeżeli symptomy się nasilą, zrób sobie kilka dni wolnego. W przypadku innych objawów choroby zastosuj "zasadę szyi". Objawy: ból w klatce piersiowej, infekcja oskrzeli, bóle ciała – wymagają przerwy. Natomiast katar czy kichanie nie stanowią dla Ciebie zagrożenia.

RW 01-02/2014

REKLAMA
}