[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Czy niskie tętno spoczynkowe jest dobre? [LIST CZYTELNIKA]

Biegam trzy razy w tygodniu, średnio po 10 km. Moje tętno podczas odpoczynku schodzi poniżej 45 uderzeń na minutę. Holter zarejestrował w nocy nawet 34 uderzenia. Czy takie niskie tętno jest normalne?

Czy niskie tętno spoczynkowe jest dobre? [LIST CZYTELNIKA] fot. shutterstock.com

Tętno spoczynkowe u zdrowych, nietrenujących ludzi waha się od 60 do 80 uderzeń na minutę. Pod wpływem treningu wytrzymałościowego dochodzi do bradykardii, czyli spowolnienia tętna spoczynkowego.

„O bradykardii mówimy, gdy tętno spoczynkowe spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Co ciekawe, po rozpoczęciu treningów tętno obniża się średnio o 1 uderzenie na tydzień. Tak dzieje się przez kilka tygodni. Po pewnym czasie tętno spoczynkowe stabilizuje się i niewielkie zmiany są efektem zmęczenia wynikającego z obciążeń treningowych.

REKLAMA

W dniu superkompensacji, czyli podwyższonych możliwości wysiłkowych, tętno jest o kilka uderzeń niższe niż zwykle. Sytuacja, w której tętno spoczynkowe jest wyższe o ok. 10 i więcej uderzeń, świadczy o rozpoczynającej się np. infekcji. Niskie tętna spoczynkowe nie są niczym dziwnym u zaawansowanych biegaczy. Są to wartości od 30 do 40 uderzeń na minutę.

U światowej czołówki biegaczy długodystansowych obserwuje się wartości tętna spoczynkowego poniżej 30 uderzeń na minutę” – mówi Ryszard Szul, trener i fizjolog sportu, ekspert od pomiaru tętna ze Sport Konsulting.

RW 06/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij