[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Dzieci uprawiające sport zarabiają więcej w przyszłości

Stara prawda głosi, że sport to zdrowie. Trochę nowsza, że szansę na duże pieniądze mają nieliczni. Zaś fińska, że aktywność fizyczna w dzieciństwie ma wpływ na wysokość zarobków w dorosłym życiu. Co ciekawe, tylko w przypadku chłopców.

biegające dzieci, dzieci i sport fot. shutterstock

Początki badań nad wpływem sportu na zarobki w dorosłym życiu sięgają lat 80. XX wieku. Zostały przeprowadzone dzięki współpracy kilku fińskich uniwersytetów i opublikowane w “Medicine & Science in Sport & Exercise”. Polegały na obserwacji prawie 5 tysięcy dzieci w wieku 9, 12 i 15 lat aż do 2010 roku, kiedy mieli lat 33-45. Informacje o dochodach badanych osób zaczerpnięto z fińskiej ewidencji podatkowej z lat 2000-2010.

Z długofalowych badań wynika, że wyższy poziom aktywności fizycznej w dzieciństwie wiąże się z około 12-25% procentowym wzrostem zarobków w dorosłym życiu. Co najciekawsze, tylko wśród chłopców. Wyniki nie zmieniły się nawet po uwzględnieniu najróżniejszych czynników, np. przewlekłej choroby danej osoby, wykształcenia rodziców, ich aktywności fizycznej czy dochodów.

REKLAMA

 

Nie podlega dyskusji, że sport jest czynnikiem, który kształtuje charakter. Pomaga rozwijać umiejętności sprzyjające osiąganiu sukcesu, takie jak: zorganizowanie, radzenie sobie z porażkami, wytrwałość w realizacji zadań, kontrola emocji czy łatwość dostosowywania się do sytuacji. Niewykluczone, że część pracodawców bardziej ceni sobie podwładnych aktywnych fizycznie, stąd często dokładnie wypytuje o nasze zainteresowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sportowe doświadczenia świadczą o dobrej kondycji i motywacji do pracy nad sobą, co na pewno wpływa na efektywność działań.

- Warto także zwrócić uwagę na aspekt kreowania charakteru dzięki wzmacnianiu przez trenerów i rodziców pozytywnego działania sportu na dzieci - mówi Ewa Serwotka, psycholog sportu z Uniwersytetu SWPS w Katowicach. - Ciekawą koncepcją jest amerykańskie PCA (Positive Coaching Alliance), w którym trener jest trenerem dwóch celów (Double-Goal Coach): rozwoju sportowego oraz rozwoju życiowego poprzez sport. Rodzic natomiast pomaga dziecku realizować drugi cel (Second-Goal Parent) poprzez pokazywanie szerszej perspektywy oddziaływania poszczególnych działań w sporcie.

Dlaczego więc badania nie wykazały korelacji w przypadku kobiet?

- Możliwe, że kobiety również zyskują poprzez uczestnictwo w sporcie w najmłodszych latach, ale nie finansowo. Być może definiują sukces poprzez inne, mniej mierzalne kategorie i pieniądze nie są dla nich tak istotne - wyjaśnia Ewa Serwotka. - Jednak nie oznacza to, że dziewczynki powinny z tego powodu rezygnować ze sportu.

Niezależnie od mechanizmów, które decydują o tym, że aktywni fizycznie chłopcy zarabiają więcej w przyszłości, pamiętajmy o tym, że sport powinien być nieodłącznym elementem dzieciństwa dla każdego. Niezależnie od płci. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy coraz trudniej jest nam się oderwać od wirtualnego świata i krzeseł. Zachęcajmy dzieci do sportu. Ostatecznie to w ich rękach będzie nasza finansowa przyszłość.

RW

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij