Efekt 42 195 metrów. Jak pracuje ciało podczas maratonu?

Temperatura rośnie, pompa pracuje coraz szybciej, elektrownie spalają cukier, a przez kominy porów wydobywa się pot. Nie jesteś maszyną, więc odczuwasz wszystkie te procesy. Pojawia się zmęczenie i ból. Zobacz, co dzieje się na 42-kilometrowej trasie w ciele maratończyka.

Efekt 42 195 metrów Syda Productions
fot. Syda Productions /shutterstock.com

Dobre samopoczucie

REKLAMA

Podczas intensywnej aktywności fizycznej przysadka mózgowa (gruczoł podwzgórza) wydziela hormony – endorfiny, które z krwią są dostarczane do całego organizmu, wywołując euforię i zmniejszając wrażliwość na ból (również mięśniowy).

REKLAMA

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów Peter Kotoff
fot. Peter Kotoff /shutterstock.com

Temperatura ciała

Organizm zużywa 25% wytwarzanej energii na pracę mięśni. Większość - 75% - jest zamieniana na ciepło i dlatego temperatura ciała podnosi się nawet o 2°C. Osiągnięcie 39°C jest już niebezpieczne i objawia się nudnościami, zawrotami głowy, omdleniem.

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów BackgroundStore
fot. BackgroundStore /shutterstock.com

Ciśnienie krwi

W trakcie wysiłku objętość krwi w naczyniach zwiększa się, co powoduje ich rozszerzanie. Po biegu ta ilość gwałtownie maleje – naczynia nie kurczą się tak szybko i ciśnienie spada. Dlatego po biegu należy przejść do marszu.  

REKLAMA

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów Blazej Lyjak
fot. Blazej Lyjak /shutterstock.com

Kwas mlekowy

Duża intensywność wysiłku sprawia, że organizm produkuje kwas mlekowy w takiej ilości, że nie jest w stanie się go pozbyć. Jego nadmiar może zmniejszyć wydajność mięśni, szczególnie podczas ostatnich kilometrów maratonu.  

REKLAMA

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów Maridav
fot. Maridav/shutterstock.com

Wydzielanie potu

Aby unormować temperaturę ciała, gruczoły w skórze wydzielają pot: od prawie litra do nawet 2,5 litra. Razem z nim tracisz wodę i minerały, takie jak sód i potas. Ich niedobór może powodować zmęczenie oraz ból głowy. Dlatego podczas tak długiego i intensywnego wysiłku należy pić napoje izotoniczne i nie omijać punktów żywieniowych.

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów RomanenkoAlexey
fot. RomanenkoAlexey /shutterstock.com

Osocze krwi

Intensywne pocenie odwadnia organizm, co wpływa na redukcję objętości osocza (płynu, w którym przemieszczają się komórki krwi). Innymi słowy, krew gęstnieje. Podczas biegu regularnie się nawadniaj, w przeciwnym razie zagęszczona krew utrudni sercu pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów adike
fot. adike/shutterstock.com

Obrona organizmu

Podczas biegu cały organizm jest skoncentrowany na wysiłku. Odbywa się to kosztem m.in. produkcji białych krwinek, mechanizmów obronnych. Dlatego sportowcy w intensywnym okresie treningowym są bardziej podatni na przeziębienia.

REKLAMA

REKLAMA

Efekt 42 195 metrów Izf
fot. Izf /shutterstock.com

Maraton w liczbach:

Maraton w liczbach

140

średnia liczba uderzeń serca na minutę podczas maratonu

180

średnia liczba uderzeń serca na minutę na ostatniej prostej

70-80

średnie tętno spoczynkowe

3000

średnia ilość kalorii spalanych podczas biegu na dystansie 42 195 m

6%

tyle masy ciała można zgubić podczas maratonu; osoba ważąca 60 kg może go ukończyć, ważąc 56 kg

90%

całkowitej utraconej wagi to płyny; organizm traci też tłuszcz oraz białko, choć w mniejszej ilości

 

RW 06/2012

Zobacz również:
Spokojne kilometry, które stanowią ogromną większość Twojego kilometrażu podczas treningów, to fundament planów treningowych biegaczy długodystansowych. Pytanie jednak brzmi: czy przypadkiem nie pokonujesz ich za szybko albo za wolno? Sprawdź, jakie tempo na długie, swobodne wybiegania będzie odpowiednie dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twoje cele, doświadczenie oraz pozostałe obciążenia treningowe.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA