Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy piszczeli jest przetrenowanie. A to zdarza się każdemu, nie tylko nowicjuszom. Zatem jeśli poczujesz sztywność albo ból w przedniej części podudzia, sprawdź w swoim dzienniczku treningowym, czy przypadkiem ostatnio nie zwiększałeś gwałtownie tygodniowych dystansów albo czy nie skracałeś przerw na odpoczynek.
Ból goleni często jest też spowodowany przez bieganie po twardej nawierzchni albo w zużytych butach, które nie amortyzują już odpowiednio wstrząsów. Gdy dopadnie Cię ból piszczeli, rozciągaj się, wzmacniaj mięśnie, rób okłady i zmień buty. Jeśli ból nie ustąpi po kilku dniach, udaj się do lekarza albo fizjoterapeuty.
Zobacz także: Jak leczyć ból goleni? Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni
Zabezpiecz się
Gdy tylko poczujesz dyskomfort z przodu podudzia, na parę dni odpuść sobie bieganie. Nie musisz od razu kłaść się na kanapie, ale ogranicz treningi np. do pływania albo jazdy na rowerze, czyli do takich aktywności, które nie narażą Cię na wielkie wstrząsy. Łyknij środki przeciwzapalne i rób sobie lodowe okłady na bolące miejsce (10 minut, a potem przerwa). Jeśli masz już zużyte buty - wymień je na nowe. Zwiększ zakres ruchu w stawach skokowych i wzmocnij mięśnie przypiszczelowe. Kiedy wznowisz bieganie, zaczynaj powoli, stopniowo zwiększając dystanse i jak ognia unikaj twardych nawierzchni.
Nawet jeśli objawy ustąpią, a zwykle ustępują, nie przestawaj wzmacniać i rozciągać mięśni (tak jak na rysunkach poniżej). Dzięki regularnym ćwiczeniom zabezpieczysz się na przyszłość.