Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Jak dbać o stopy? Porady na najczęstsze problemy ze stopami

Paznokcie biegacza, halluksy, nerwiaki, zapalenia, grzybice i otarcia - stopy biegacza znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie. Sprawdź w naszym poradniku, jak go unikać, albo jak sobie z nim radzić, kiedy już wpadniesz w kłopoty.

pielęgnacja stóp, problemy ze stopami, jak dbać o stopy Sprawdź, jak biegacz powinien dbać o stopy / fot. skyhawk/shutterstock.com

Gdyby porównać ciało biegacza do gmachu, to absolutną podstawę czyli - trzymając się tej metafory - fundament, stanowiłyby nie uda, nie łydki, tylko właśnie stopy. Choćbyś miał żelazną kondycję, najsilniejsze nawet mięśnie nóg i najlepszy sprzęt, wystarczy jeden wredny modzel pod stopą, żeby na jakiś czas wyłączyć Cię z treningu. Oczywiście, wielu biegaczy wychodzi z założenia, że „poboli i przestanie", albo że trening dopiero wtedy ma sens, kiedy boli. To błąd.

Po pierwsze, ból jest sygnałem, jaki Twoje ciało wysyła, żeby Cię ostrzec, że coś się dzieje nie tak i że potrzebna jest interwencja; po drugie - trening wcale nie musi, a wręcz nie powinien boleć.

Oto najczęstsze kontuzje stóp prześladujące biegaczy, a także kilka słów o tym, skąd one się biorą, jak ich unikać i co robić, kiedy już Cię dopadną.

Czarny paznokieć

Czarny paznokieć, zwany czasami paznokciem biegacza, to zmora długodystansowców. Skąd się bierze? Najczęściej powodem są za długie paznokcie. Podczas biegu ich wystająca część opiera się o czubek buta, systematycznie, krok za krokiem naruszając płytkę paznokciową i powodując mikrokrwotoki. Przyczyną mogą też być za ciasne buty - warto kupić o pół numeru większe albo takie, które mają więcej przestrzeni na palce.

Zmiana koloru paznokcia na ciemnobrunatny może być również sygnałem ostrzegawczym, informującym o tym, że za często zbiegasz w dół - a zatem koncentruj się przez jakiś czas na bieganiu po płaskim terenie. Czarna część paznokcia będzie się przesuwać na zewnątrz i w końcu (po kilku miesiącach) odpadnie, więc nie ma się za bardzo czym przejmować. Jeżeli jednak oprócz zmiany koloru paznokieć również boli, idź do lekarza, który wywierci Ci małą dziurkę w płytce i zmniejszy ciśnienie krwi. Ból ustąpi niemal natychmiast.

Nagniotki

Nagniotki, potocznie nazywane odciskami, to miejsca, w których pod wpływem powtarzalnego, za dużego ucisku skóra jest pogrubiona. Nadpronatorzy najczęściej mają odciski na wewnętrznej części palucha. Odciski pojawiające się na najmniejszym palcu albo na zewnętrznej krawędzi stopy są dowodem supinacji, czyli skłonności do odwracania stopy na zewnątrz. Osoby z nadmierną supinacją obciążają mocniej zewnętrzną część stopy i stawu skokowego, w związku z czym po pewnym czasie mogą pojawić się u nich takie objawy, jak mikropęknięcia kości i zapalenie ścięgien.

W przypadku nadmiernej pronacji środkiem „szybkiego reagowania" jest para odpowiednio dobranych butów - takich, które są dostosowane do wysokiego łuku stopy. W cięższych przypadkach, np. kiedy wewnątrz odcisku tworzy się wrzecionowaty trzpień skierowany ku górze, wskazane są wkładki ortopedyczne, które odbiorą część obciążeń z najbardziej narażonych na ucisk miejsc, a niekiedy wręcz interwencja chirurgiczna, bo taki odcisk sprawia, że czujesz się, jakbyś chodził z gwoździem w bucie.

Zauważyłeś, że na jednej nodze odciski robią Ci się częściej? Może to być spowodowane tym, że np. masz jedną nogę krótszą. Zniweluj to, używając wkładki pod piętę. Takie nierównomierne rozłożenie odcisków może również świadczyć o tym, że jedną stronę masz silniejszą - wtedy warto zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, który poradzi Ci, jak przywrócić równowagę mięśniową, dzięki czemu każda ze stóp będzie musiała przyjąć równe obciążenie.

Halluksy

Kiedy staw łączący paluch ze śródstopiem jest za mocno obciążony, może zacząć puchnąć i zniekształcać się na zewnątrz, tworząc tzw. halluksy. Halluksy potrafią być bolesne, bo zniekształcenie stawu zmienia też jego mechanikę. W skrajnych przypadkach paluch, czyli największy palec stopy, zaczyna nachodzić na sąsiednie. Deformacja stawu spowodowana jest uciskiem na palec - na przykład wtedy, gdy biegasz w zbyt ciasnych z przodu butach. U kobiet częstą przyczyną halluksów jest noszenie obuwia na wysokich obcasach.

Szczególnie narażeni na powstawanie halluksów są biegacze z nadmierną pronacją, ponieważ u nich staw ten jest najbardziej obciążony podczas przyspieszania. Halluksy nie zawsze bolą. Żeby ich uniknąć albo żeby nie pogłębiać już istniejącego problemu, zawsze noś buty, które nie ściskają Ci palców. Gdy halluksy się pojawią, idź do ortopedy, który zaleci Ci specjalne aparaty na halluksy - są one w stanie zatrzymać postępujące zmiany. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do tego, że - aby w ogóle móc chodzić, nie mówiąc już o bieganiu - będziesz musiał poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij