Idzie biegacz do lekarza: Co robić, gdy leczenie nie pomaga?

Kiedy zniechęcenie do korzystania z usług służby zdrowia przegra w starciu z bólem, nie pozostaje Ci nic innego, jak oddać się w, teoretycznie, dobre ręce. Ale lekarze to też ludzie i miewają swoje słabości. Jeśli nadal leczysz kontuzję, zobacz, czy warto zasięgnąć opinii drugiego lekarza.

lekarz, ortopeda shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Może się zdarzyć, że trafisz w ręce doktora, którego piętą achillesową jest leczenie ścięgna Achillesa, której to kontuzji właśnie się nabawiłeś. Mając szacunek do medyka, który przy stawianiu diagnozy był niezwykle przekonujący, nie pomyślisz nawet, że jest inne wyjście niż zalecone przez niego definitywne skończenie z bieganiem.

Jak w każdym zawodzie, lekarze mają swoje specjalizacje, a w ich obrębie mniejsze działki wiedzy, którymi się zajmują. Dlatego czasami można źle trafić i być leczonym przez eksperta od protez, a nie sportowców. Oczywiście nie każda diagnoza wymaga zasięgnięcia kontropinii, ale niekiedy warto sprawdzić, czy nie ma innego wyjścia.

Powiedziano Ci, że już nic nie da się zrobić

Niemal wszystkie kontuzje biegaczy są możliwe do wyleczenia. Jeżeli lekarz wydał na Ciebie wyrok, zakazując biegania, pomyśl o wizycie w innym gabinecie. Takie orzeczenie często oznacza, że ten lekarz nie jest już w stanie Ci pomóc.

Ale są inni, wyspecjalizowani w leczeniu takich schorzeń, którzy być może jednak znajdą rozwiązanie Twoich problemów. I nawet jeżeli np. zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe rzeczywiście będą przeszkodą w kontynuowaniu biegania, przynajmniej będziesz miał 200% pewności, że tak jest.

Warto przeczytać: Biegacz pod kontrolą: badania, które musisz zrobić

Leczenie pogorszyło sprawę

Jeżeli po serii wizyt u fizjoterapeuty udało Ci się pozbyć problemu, z którym się tam zgłosiłeś, ale ból pojawił się w innym miejscu, masz prawo do niezadowolenia. Leczenie niektórych schorzeń rzeczywiście nie zawsze od razu przynosi ulgę, ale nie powinno kończyć się nowym cierpieniem. Jeżeli tak jest, najprawdopodobniej zastosowano złe metody leczenia lub postawiono błędną diagnozę.

W tym wypadku warto skonsultować się z lekarzem zlecającym zabiegi fizjoterapeutyczne lub zmienić terapeutę. Jeżeli nowe objawy pojawiają się w trakcie rehabilitacji, warto ten fakt od razu zgłaszać, by fizjoterapeuta miał szansę odpowiednio zareagować i zmodyfikować proces leczenia. Każdy organizm inaczej reaguje na bodźce lecznicze i nie ma jednej skutecznej recepty na daną kontuzję.

lekarz, leczenie, kontuzja Rodale Images
Rodale Images

Po miesiącu leczenia nie zauważasz postępów

Odczuwalna poprawa często następuje w ciągu 4-6 sesji terapeutycznych. Jeżeli leczenie nie przynosi w tym czasie żadnej ulgi, być może nie jest trafione. Kiedy lekarz zaleca rozciąganie i odpoczynek przez tydzień czy dwa, domagaj się nieco bardziej precyzyjnej recepty.

Dowiedz się, jakie mięśnie rozciągać i w jaki sposób. Ustalcie też, kiedy i jak reagować, jeśli poprawa nie nastąpi. Być może wtedy – przed kolejną wizytą – warto zrobić jakieś badanie, które pomoże lekarzowi w ustaleniu dokładnej diagnozy i pozwoli mu określić skuteczny plan działania leczniczego.

Trapiąca Cię kontuzja wciąż powraca

Powtarzające się co jakiś czas podobne kontuzje albo czarna seria różnych dolegliwości są oznaką, że być może nie znaleziono do tej pory prawdziwego źródła Twojego problemu. Często wydaje się, że ból umiejscawia przyczynę kontuzji, ale w rzeczywistości jest on tylko sygnałem, że w organizmie coś jest nie tak.

Określenie miejsca, w którym kłopoty się zaczynają, bywa trudne i zaskakujące (często to struktury odległe od siebie), ale jeśli trafisz do lekarza czy fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu schorzeń tego typu, nie będzie z tym problemu.

Lekarz nie zapytał Cię o objawy i historię kontuzji

Jasne, że kiedy idziesz do lekarza z bolącym kolanem, nie chcesz, żeby skupiał się na Twoich plecach, ale szersze spojrzenie na pacjenta jest wskazane. Podczas wywiadu, będącego elementem diagnostyki, medyk powinien zapytać Cię o Twoje nawyki, styl życia czy zawód. Znaczenie ma też ilość snu i dieta. Dokładne przeanalizowanie historii Twojego ciała pomaga w ustaleniu właściwego źródła kontuzji.

Masz od lekarza zwolnienie z wszelkiej aktywności

Nawet jeśli leczysz poważną kontuzję, która wymaga odpoczynku, nie możesz przeleżeć całego okresu rehabilitacji. Lekarz powinien zaproponować Ci alternatywną formę aktywności, która pozwoli utrzymać chociaż podstawowy poziom formy. Jeżeli marzysz o powrocie do biegania, znajdź specjalistę, którego cel leczenia pokrywa się z Twoimi potrzebami.

Pamiętaj: Jeżeli wracasz do sportu po kontuzji, zacznij od płaskich ścieżek. Zanim wbiegniesz na bardziej urozmaicony teren, musisz wzmocnić mięśnie i poprawić równowagę.

Przeczytaj także: Biegacz u lekarza: poczuj się jak zawodowiec

RW 06/2014 

REKLAMA
}