Nerw kulszowy to najdłuższy nerw ludzkiego organizmu, rozciągający się od dołu pleców, przez biodro i pośladek do stopy. Przebiega między mięśniami, stawami, ścięgnami, więzadłami i innymi strukturami. Jego szlak może być kręty i ciasny, a ucisk nerwu na trasie przebiegu wpływa na jego funkcję. Wyobraź sobie, że jest jak wąż ogrodowy: z kranu (mózgu) płynie nim informacja, ale kiedy jest zaciśnięty gdzieś po drodze, przepływ jest utrudniony.
Problemy z nerwem kulszowym mogą objawiać się osłabieniem i brakiem aktywacji pośladków, mięśni kulszowo-goleniowych, mięśni łydki i stopy. Czasami odczuwa się męczące napięcie, które nie pozwala w pełni odpalić mocy z pośladków. Zdarza się też ostry ból, kiedy np. nerw jest uciskany przez struktury kręgosłupa. Jednak już bardziej subtelne ograniczenia mogą powodować osłabienie i brak aktywacji określonych mięśni czy grup mięśniowych, co może się objawiać dopiero podczas intensywnej pracy, jak podczas biegu. Możesz to odczuwać jako nawracającą słabość czy brak pełnej kontroli w nodze.
Test ruchomości nerwu kulszowego
Wykonaj tzw. slump test, czyli test zgięciowy: usiądź i przełóż ręce za siebie. „Złóż się” tak, jakby uszło z Ciebie powietrze. Pochyl głowę i tułów, garbiąc się maksymalnie.
(A) Podciągaj jedną nogę do góry, prostując powoli kolano i kierując palce ku sobie.
(B) Poczujesz, jak napięcie narasta. Nie zwiększaj go na siłę, ale zaobserwuj, gdzie jest najbardziej intensywne. Prawdopodobnie poczujesz ciągnięcie za kolanem i z tyłu uda, ale to sprawa indywidualna.
Wykonaj test na obu nogach i odnotuj różnice:
- W lokalizacji: np. możesz czuć ciągnięcie bliżej pośladka niż kolana albo w dole pleców czy w łydce.
- Możesz czuć, że napięcie pojawia się we wcześniejszej fazie prostowania kolana.
Kiedy zidentyfikujesz lokalizację ograniczenia i moment jego pojawiania, zatrzymaj nogę w tym miejscu i podnieś tylko głowę do sufitu. To powinno niemal całkowicie zredukować napięcie. Znów porównaj, jak zachowuje się w tym przypadku prawa i lewa strona.
Po zlokalizowaniu miejsca, w którym odczuwasz dyskomfort, wybierz ćwiczenie, które pomoże Ci się od niego uwolnić.