Przebywanie długimi godzinami w pozycji siedzącej uznano za epidemię naszych czasów na długo, zanim pandemia nowego koronawirusa usadziła nas na dobre, a wielu uznanych specjalistów obwieściło nawet, że siedzenie jest jeszcze gorsze niż palenie papierosów. Obecna sytuacja sprawiła, że oprócz jak zawsze dużej ilości siedzenia, zaczęliśmy fundować sobie... jeszcze więcej siedzenia w różnych dziwnych pozycjach. Partyzanckie home office, nauka zdalna, dzielenie przestrzeni i narzędzi do pracy z resztą domowników - wszystko to nie działa ani na korzyść naszego zdrowia, ani efektywności pracy czy nauki.
Biegacze też nie uciekną od siedzenia oraz negatywnych jego skutków dla formy i zdrowia. W końcu większość spraw załatwiamy zza ekranu komputera. Nawet długie wybieganie nie zniweluje skutków długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji siedzącej.
Siedzenie - czy jest zdrowe?
Czy siedzenie jest najlepszą pozycją do pracy z komputerem? "Niestety, czy też na szczęście, tak - mówi dr inż. Zbigniew Jóźwiak z Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi - Generalnie ergonomia zaleca, aby wszystkie stanowiska pracy przygotowywać tak, aby zadania robocze były wykonywane na siedząco. W zasadzie istnieją tylko dwa wyjątki, gdy zalecana jest praca w pozycji stojącej – użycie dużej siły (np. podnoszenie przedmiotów) oraz konieczność obsługi dużej przestrzeni".
"Praca przy komputerze nie jest związana z wysiłkiem fizycznym, nie wymaga »ogarnięcia« dużej przestrzeni i nie ma najmniejszego powodu, aby najlepszą pozycją ciała do jej wykonywania nie była pozycja siedząca. A jeżeli odczuwamy potrzebę wysiłku fizycznego to realizujemy ją nie na bieżni przed monitorem i klawiaturą, ale w czasie krótszych lub dłuższych przerw w pracy oraz w ramach tzw. pozazawodowej aktywności fizycznej" - wyjaśnia ekspert.
Nie oznacza to, że możemy siedzieć ile chcemy i jak chcemy pod pretekstem pracy. Siedzenie z punktu widzenia ergonomii ma wiele zalet, ale tak naprawdę żadna pozycja nie jest na tyle optymalna, żebyśmy mogli w niej zastygnąć za biurkiem nawet na jedną godzinę. Człowiek został stworzony do ruchu, więc najlepsze dla nas są częste zmiany pozycji.