Zwyczajny dotyk może być najlepszym środkiem zapobiegającym kontuzjom. Każdy masaż sprawia, że szybko ulatnia się z nas stres, a dobry i profesjonalnie wykonany masaż dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni. W ten sposób nie dochodzi do nadmiernych przeciążeń, które u biegaczy nieuchronnie prowadzą do kontuzji.
„Masaż usprawnia krążenie krwi, a więc organizm dostarcza mięśniom więcej tlenu i usuwa z nich toksyny, między innymi kwas mlekowy, co przyspiesza regenerację po wysiłku” – mówi Radosław Szymczyk, fizjoterapeuta prowadzący gabinet masażu.
„Dobrze dobrany rodzaj zabiegu i odpowiednia atmosfera w gabinecie masażu wprowadzają w stan głębokiego relaksu, a nawet snu” – dodaje. To duży atut masażu, bo dowiedziono naukowo, że w trakcie snu organizm regeneruje się najlepiej. Poza unikaniem kontuzji i czerpaniem z niego czystej przyjemności jest jeszcze wiele innych medycznych wskazań, które zachęcają do masażu.
Jak mówi Radosław Szymczyk, do jego gabinetu najczęściej trafiają osoby już odczuwające jakiś ból. W takim wypadku trzeba koniecznie pamiętać, że jeśli jest on bardzo silny, warto najpierw skonsultować go z lekarzem. Nie można bowiem wykonywać masażu w przypadku złamań, stanów zapalnych czy naderwań mięśni.
Rodzajów masażu jest tak wiele, że nawet najbardziej wymagający znajdą wśród nich coś dla siebie. Trudno jednak poruszać się w gąszczu skomplikowanych i obco brzmiących nazw różnych metod masażu, więc postanowiliśmy rozszyfrować dla Was kilka z nich. Poznaj główne techniki masażu i korzyści, jakie każda z nich może przynieść biegaczom.
Masaż kamieniami
Co to jest: Wywodzi się z tradycji Dalekiego Wschodu. Do masażu zimnymi kamieniami używa się marmuru, natomiast do masażu gorącymi kamieniami stosuje się te pochodzenia wulkanicznego o różnych rozmiarach i kształtach. W swoim działaniu łączy termoterapię z elementami akupunktury.
Korzyści: W zależności od tego, czy użyte zostaną gorące, czy zimne kamienie, można dzięki nim doznać całkowitego rozluźnienia lub pobudzenia. Dlatego masaż polecany jest nie tylko po treningu, ale również przed nim. Harmonijne przemieszczanie kamieni przez terapeutę zmniejsza napięcie mięśni, a stymulujące układ krążenia działanie temperatury przyspiesza ich regenerację.
Shiatsu
Co to jest: Japoński masaż, który dobrze charakteryzuje sama jego nazwa – „shi” oznacza palec, a „atsu” - ucisk. Technika ta ma na celu pomoc w osiągnięciu równowagi ciała i umysłu. Nie wykorzystuje się w niej olejków. Zadaniem terapeuty jest rozprowadzenie przez ucisk energii kanałami energetycznymi, używanymi także w akupresurze.
Korzyści: Masaż szczególnie polecany jest osobom zestresowanym i z obniżoną odpornością. Biegaczom zalecany raczej przed biegiem, bo intensywny masaż shiatsu może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu stanów zapalnych spowodowanych wyczerpującym treningiem.