Najwięcej kawy piją fińscy biegacze – średnio 4 filiżanki dziennie, co daje 10 kg na głowę rocznie. W Polsce średnio przypada 2,5-3 kg na osobę. Warto pić kawę, bo najnowsze badania pokazują, że małą czarną w rozsądnych ilościach można uznać za zdrowy nawyk żywieniowy.
Kawa sprawi, że poczujesz pobudzenie, a zarazem opadnie stres i – co ważne – zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu chorób. Kofeina nie jest jedynym korzystnym związkiem w kawie ważnym dla biegaczy. Zawiera też przeciwutleniacze, co oznacza, że warto pić również tę bezkofeinową.
Większa wytrzymałość
Naukowcy z Wielkiej Brytanii podali rowerzystom i triathlonistom napój z 350 mg kofeiny, kawę z jednakową ilością kofeiny, kawę bezkofeinową oraz napój placebo. Godzinę później uczestnicy wzięli udział w teście wytrzymałościowym. Grupa, która otrzymała napój z kofeiną i ta, która dostała zwykłą kawę, wypadły w teście jednakowo dobrze i obie grupy były szybsze niż reszta uczestników pijących napój placebo oraz kawę bezkofeinową.
Moc antyoksydantów
Ziarna kawy Arabica są bogate w związki przeciwutleniające, takie jak kwas kawoilochinowy (chlorogenowy). Jedno z badań wykazało, że spożywanie dziennie trzech filiżanek Arabiki przez cztery tygodnie może obniżyć poziom markerów stresu oksydacyjnego.
Dobry nastrój
Badania amerykańskiego National Institutes of Health dowodzą, że dorośli, którzy piją cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie, są o 10% mniej narażeni na depresję niż osoby, które nie piją kawy. Ostatnie badania Harvard School of Public Health sugerują zaś, że picie dziennie dwóch lub więcej filiżanek kawy z kofeiną znacznie obniża ryzyko samobójstw. Naukowcy uważają, że kofeina może działać jak łagodny środek przeciwdepresyjny przez wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak dopamina.
Mniej chorób serca
Czasopismo „Circulation” opublikowało badania, w których czytamy, że umiarkowane picie kawy (od 3 do 4 filiżanek dziennie) ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Ostatnie badania na zwierzętach wskazują, że kawa może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i prawidłowy przepływ krwi.
Komentarze
~Darijam, 2019-12-27 19:50:11
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?