Nawet zachowując bezpieczny dystans w pracy, w sklepie czy na treningach, często myjąc ręce, używając mydła, i nosząc prawidłowo założoną maseczkę w przestrzeni publicznej, wciąż możemy paść ofiarą koronawirusa. Zwłaszcza jeśli mamy na co dzień kontakt z wieloma osobami. Jest wiele przykładów na to, że biegacze i osoby uchodzące za okazy zdrowia nie są całkowicie odporni na zakażenie tym niebezpiecznym drobnoustrojem.
Jeśli zachorowałaś/-eś na COVID-19, ale czujesz się już dobrze, to prędzej czy później zaczynasz się zastanawiać: „Kiedy mogę iść pobiegać?”. Niestety, wciąż nie do końca wiemy, jakie długotrwałe skutki COVID-19 może wywoływać w organizmie, w tym w organach tak ważnych, jak serce i płuca. Dlatego powrót ozdrowieńca do normalnej aktywności powinien być ostrożny i stopniowy.
Poniżej zebraliśmy dostępne wytyczne, ale stosowanie się do konkretnych zaleceń zawsze zależy od objawów choroby i indywidualnego postępowania, o którym decyduje lekarz. Nie ma jednego oficjalnego schematu postępowania w tym przypadku. Trzeba mieć na uwadze, że sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie i należy na bieżąco śledzić informacje dla swojego kraju i regionu oraz przestrzegać zaleceń. Przebieg choroby oraz proces rekonwalescencji u każdego człowieka jest inny, więc przede wszystkim należy postępować według wskazań swojego lekarza.
Komentarze