Niestety, to złe użytkowanie, a nie wadliwy mechanizm jest najczęściej przyczyną szwankowania stawów kolanowych. Ruchome połączenie kości udowej z piszczelową za pomocą m.in. mięśni, łąkotek i więzadeł – ze współudziałem rzepki – zostało stworzone, by umożliwić człowiekowi przemieszczanie się.
Kolana przyjmują na siebie ciężar całego niemal ciała, a do tego muszą jeszcze znosić żmudne treningi biegaczy. Zobacz, jakie błędy w eksploatacji wywołują bunt mechanizmu zawiasowego Twoich nóg, a potem dowiedz się, jakie są tego najczęstsze konsekwencje.
Kilometraż
Z tygodnia na tydzień nie powinno się zwiększać pokonywanego dystansu o więcej niż 10%. Zasada ta powinna przyświecać zwłaszcza początkującym biegaczom – kiedy układ ruchu nie jest odpowiednio przygotowany do wysiłku, staje się bardzo podatny na wszelkie bodźce, również te złe, i łatwo pada ofiarą kontuzji.
Buty
Oprócz określenia typu stóp (neutralne czy supinujące/pronujące), przy wyborze butów należy wziąć pod uwagę między innymi: wagę, wzrost, pokonywany kilometraż i teren, po którym biegamy. Na przykład osoby z nadwagą powinny się wstrzymać z zakupem butów minimalistycznych, jeśli nie są pewne, czy ich technika biegu jest dobra.
Mięśnie
Nawet jeśli naukowcy wciąż się spierają, czy brak rozciągania przed i po biegu to prosta droga do kontuzji, nie ulega wątpliwości, że wzmożone napięcie mięśni jest jednym z czynników wpływających na bolesne nieprawidłowości w układzie ruchu. Podobnie dzieje się, gdy brakuje muskulatury. Mięśnie otaczające kolana wpływają bezpośrednio i pośrednio na funkcjonowanie stawu. Jeżeli pojawia się dysbalans mięśniowy (np. duża siła mięśnia czworogłowego w stosunku do słabych mięśni zginających kolano), zaburzone zostaje także działanie stawu. Rozciąganie służy nie tylko rozluźnieniu mięśni, lecz również polepsza ich elastyczność, dzięki czemu ruchy stają się bardziej płynne i skoordynowane.
Budowa ciała
Obrazowo mówiąc, chodzi o to, czy Twoje nogi są w miarę proste, czy zbiegają się w kolanach na kształt litery X, czy są może jakby na beczce prostowane. Wszelkie odchylenia od normy sprawiają, że struktury po jednej stronie stawu są rozluźnione, a po drugiej powstają większe naprężenia. Tak zwane kolana szpotawe i koślawe wiążą się też ze zmienionym układem stopy – mówimy wtedy o supinacji (opieranie stopy na zewnętrznej krawędzi) lub nadpronacji (podczas chodzenia kostka skręca się do wewnątrz). Na kształt swoich nóg już od wczesnego dzieciństwa nie mamy wpływu, ale znając swoje mocne i słabe strony, można w każdym wieku pracować nad skorygowaniem konsekwencji tych niedoskonałości.
Regeneracja
Treningi to tylko część budowania formy. Zdecydowanie więcej czasu powinno się poświęcać na prawidłowe odżywianie, nawodnienie, sen, odnowę biologiczną i odpoczynek między treningami. Odwrotne proporcje sprzyjają kontuzjom.