Nagłe zatrzymanie krążenia: zasady pierwszej pomocy przy NZK

Nagłe zatrzymanie krążenia zdarza się 170 na razy na 100 tysięcy Polaków i biegacze nie są w tych statystykach wyjątkiem. Dlatego nie bój się udzielać pierwszej pomocy w takich przypadkach. Podejmując akcję ratunkową, nie zrobisz nikomu krzywdy - oto krótkie przypomnienie, co musisz zrobić, kiedy od Twojej szybkiej reakcji zależeć będzie czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Nagłe zatrzymanie krążenia: zasady pierwszej pomocy przy NZK Harvey Symons
rys. Harvey Symons

Czy się różni nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) od zawału mięśnia sercowego?

Do zawału dochodzi, kiedy dopływ krwi do fragmentu serca zostaje zablokowany, a nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym dochodzi do zatrzymania pracy serca na skutek zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych. Osoba z zawałem wciąż może oddychać, być przytomna i o ile nie dojdzie u niej do NZK, nie wymaga stosowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), tylko natychmiastowego wezwania pogotowia.

Objawy nagłego zatrzymania krążenia

Z nagłym zatrzymaniem krążenia mamy do czynienia, gdy jednocześnie wystąpią następujące objawy:

  • utrata przytomności i brak reakcji na bodźce, takie jak głos, dotyk, czy ból
  • brak tętna – nie da się wyczuć tętna na tętnicy szyjnej zewnętrznej ani udowej przy pomiarze przez minimum 10 sekund
  • poszkodowany nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)

Pamiętaj, że jeśli to zrobisz, to dwukrotnie zwiększysz szansę osoby potrzebującej pomocy na przeżycie!

Sprawdź przytomność. Upewnij się, że jesteście w bezpiecznym miejscu (a nie np. na środku ulicy). Głośno i wyraźnie zapytaj: „Słyszysz mnie? Halo!”, a przy braku odpowiedzi potrząśnij też ramionami osoby poszkodowanej.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Opierając dłoń na czole i pod brodą, odchyl głowę nieprzytomnej osoby. Przysuń ucho do jej twarzy i przez około 10 sekund sprawdzaj, czy usłyszysz oddech: poczujesz go na policzku lub zobaczysz unoszącą się klatkę piersiową. Wolny oddech z wysiłkiem (agonalny) traktuj jako objaw NZK.

Wezwij pomoc. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha normalnie, wezwij zespół ratownictwa medycznego.Zadzwoń pod numer 999 lub 112, informując o nieprzytomnej i nieoddychającej osobie. Jeśli dzwonisz samemu, skorzystaj z trybu głośnomówiącego, by nie czekać z podjęciem RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Biegasz bez telefonu? Sprawdź, czy poszkodowany nie ma go przy sobie. Nie musisz go odblokowywać, by mieć dostęp do numerów alarmowych. Jeśli nie znajdziesz telefonu, zawołaj o pomoc – ktoś w pobliżu na pewno ma telefon i będzie mógł zadzwonić na pogotowie. W każdym razie nie zostawiaj poszkodowanego i natychmiast rozpocznij resuscytację.

Uciskaj klatkę piersiową. Ułóż nadgarstki jeden na drugim na środku klatki piersiowej (na dolnej połowie mostka), spleć palce obu dłoni. Uciskaj w tempie 100-120/min (celuj w 2 uciśnięcia na sekundę) na głębokość 5-6 cm. Jeżeli jesteś przeszkolony, możesz (ale nie musisz) rozpocząć wentylację usta-usta: po każdych 30 uciśnięciach zrób dwa oddechy ratownicze. Nie martw się, jeśli robisz to pierwszy raz – dyspozytor Cię poinstruuje.

Jeśli w pobliżu jest ktoś jeszcze, poproś o poszukanie najbliższego defibrylatora AED. Można je znaleźć w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, holach biurowców, na stacjach benzynowych itp.

Nie przerywaj resuscytacji aż do przybycia karetki lub do momentu, aż ktoś Cię zmieni, ale zachowując ciągłość uciskania klatki piersiowej.

Zobacz także:

RW 09-10/2022

REKLAMA
}