Ostrzegamy już na samym początku: kilka naszych wskazówek i Twoje subiektywne odczucia to za mało, żeby postawić ostateczną diagnozę. Potraktuj ten artykuł jako ściągę, dzięki której rozwiejesz część swoich wątpliwości, czekając w kolejce do specjalisty.
Niezależnie od tego, czy czeka się rozbrat z bieganiem, czy nie – warto zrozumieć, co dzieje się w Twoim kolanie (jeśli chcesz wiedzieć, jak jest zbudowane i jak działa kolano, przeczytaj artykuł Zdrowe i silne kolana: porady i ćwiczenia dla biegaczy). Poniżej przedstawiamy 9 najczęstszych biegowych kontuzji stawu kolanowego i porady, co robić, żeby szybko wyzdrowieć i wrócić do biegania.
Ból z przodu kolana:
Zespół bólu rzepkowo-udowego (tzw. zespół bólu przedniego odcinka kolana)
Co się dzieje? Stopniowo wzmagający się (przy braku leczenia) ból, spowodowany często zaburzeniem bilansu mięśniowego mięśnia czworogłowego czy dysfunkcją mięśnia pośladkowego średniego. Ból pojawia się po intensywniejszych treningach w czasie odpoczynku. Często odczuwany jest podczas siedzenia ze zgiętym stawem kolanowym, np. w aucie. W miarę postępu choroby bolesne jest schodzenie ze schodów, ból czasem pojawia się w nocy. W zaawansowanych postaciach pojawia się po przebiegnięciu określonego dystansu, z czasem coraz krótszego. Zdarza się też uczucie mrowienia i wrażenie „chłodnego kolana”.
Leczenie:
-
Zmodyfikuj obciążenia treningowe, wzmacniające mięsień pośladkowy średni i czworogłowy uda (głowa przyśrodkowa).
-
Przy dużej nadpronacji zaleca się wkładki do butów lub buty dla pronatorów.
-
Jeżeli rehabilitacja nie przynosi skutku, do stawu podaje się preparat osocza bogatopłytkowego.
-
Nie zaleca się tzw. niesterydowych leków przeciwzapalnych.
Chondropatia (strukturalne uszkodzenia chrząstki)
Co się dzieje? Ból występuje w czasie spoczynku, czyli kiedy nie biegasz, a nasila się właśnie pod wpływem treningów. Objawy są podobne jak w zespole bólu przedniego odcinka stawu kolanowego, ale często znacznie bardziej nasilone i utrzymujące się dłużej. Do tego dołącza obrzęk kolana i odczuwalne zwiększone ocieplenie stawu. Z chondropatią często związane są zespoły nieprawidłowego ustawienia rzepki i jej ucisku na kość udową (np. zespół bocznego przyparcia rzepki). Podczas badań lekarz może stwierdzić przesunięcie rzepki i zmiany jej ruchomości.
Leczenie:
-
Diagnozę potwierdza rezonans magnetyczny.
-
Nie biegaj – zajmij się rehabilitacją. Trening może nasilić uszkodzenia chrząstki i doprowadzić do zmian już nieodwracalnych.
-
Leczenie – patrz: zespół bólu przedniego odcinka kolana.
-
Dodatkowo stosuje się preparaty kwasu hialuronowego, a w wybranych przypadkach leczenie operacyjne.