Wiesz, jaki wpływ na nasze nogi, płuca i serce ma trening. Ale dobrze znasz też inne, mniej przyjemne oznaki oddziaływania biegania na nasz organizm. Zastanawia Cię, dlaczego tak często w trakcie biegu czujesz parcie na pęcherz, musisz robić przerwy, by podlewać krzewy przy drodze? Dlaczego trzeszczą Ci kolana, kiedy wspinasz się po schodach? Albo dlaczego ktoś o większej masie może skopać Twój chudy tyłek w półmaratonie? Nie czekaj dłużej – poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
1. Jak to możliwe, że ktoś zbudowany podobnie do mnie biega szybciej?
Jest wiele powodów, dla których Twój "sobowtór" pozostawia Cię w tyle. Prędkość może być jego religią, której Ty nie wyznajesz. Może to już jego setny bieg na 10 km, podczas gdy Ty dopiero pierwszy raz pokonujesz ten dystans. A może ucieka przed dziewczyną, która poluje na niego, by zajść w ciążę?
"Nasze predyspozycje biegowe związane są nie tyle z budową ciała, ile z genetyką, a konkretnie z czynnikiem określającym maksymalną zdolność wysiłkową oraz składem włókien mięśniowych, który jest indywidualny dla każdej osoby" – mówi dr Andrzej Bugajski, rektor Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu oraz wojewódzki konsultant w zakresie medycyny sportowej. Wytrzymałość, tempo czy odporność psychiczną można usprawnić zaplanowanym treningiem. Na genetykę, niestety, wpływu nie mamy.
"Im wyższa jest maksymalna zdolność pochłaniania tlenu, tym mniejszym kosztem zawodnik może wykonać większą pracę" – dodaje Bugajski. To dlatego osoba Twojej postury jest w stanie pokonać Cię w wyścigu nawet bez treningu.
- Recepta: Nie można zmienić uwarunkowań genetycznych, ale można zwiększyć wydajność poprzez ostry trening. Włącz ćwiczenia prędkości i tempa oraz ćwiczenia siłowe do swojego normalnego planu treningowego. Pamiętaj też, że nie bez powodu mówimy "rekord życiowy". Pobij go – nie siebie.
2. Dlaczego czasem jest mi niedobrze, gdy biegam?
Niektórzy ludzie mają bóle głowy, gdy są zestresowani. Biegacze mają nudności. W 2008 roku badania przeprowadzone na 1281 holenderskich biegaczach wykazały, że co najmniej 45% z nich skarży się na problemy żołądkowe.
"Najczęstszą przyczyną nudności są błędy dietetyczne, głównie niezachowanie odpowiedniego odstępu czasowego między posiłkiem a treningiem, a także nieprawidłowa dystrybucja wody. Podczas ważnych zawodów może dochodzić do tego także stres" – mówi dr Bugajski.