Na bazowym poziomie kwestia nawadniania jest prosta – czujesz pragnienie po biegu, więc pijesz. Zmierzasz na ważne spotkanie w garniturze, a upał daje się we znaki? Bierzesz butelkę wody.
Jak się jednak okazuje, jest jeszcze mnóstwo pytań, na które biegacze chcieliby wreszcie poznać odpowiedź. Osiem szklanek wody dziennie, czy więcej? Pić przed tym, jak poczuję pragnienie, czy tylko, gdy jestem spragniony? Czy kawa odwadnia? Poznanie odpowiedzi jest niezbędne, ponieważ są one kluczem do Twojej wydajności podczas biegu.
”Woda bierze udział w każdym metabolicznym procesie zachodzącym w naszym organizmie – mówi doktor Penny Wilson, dietetyk z Houston’s Memorial Hermann Ironman Sports Medicine Institute. – Transportuje ona składniki odżywcze do komórek i usuwa z nich produkty przemiany materii. Działa jak olej w aucie”.
Postanowiliśmy zanurkować głęboko pod powierzchnię mitów o nawadnianiu i odkryć schowane pod nią fakty, abyś nigdy już nie miał wątpliwości, kiedy sięgnąć po butelkę oraz co do niej i w jakiej ilości nalać.
Jak nawadniać organizm?
Człowiek powinien dostarczać organizmowi min. 2,5 l płynu dziennie, z czego woda powinna stanowić przynajmniej 1,5 l (reszta to woda zawarta w pożywieniu: zupy, owoce i warzywa). Do tego trzeba doliczyć to, co wypacamy na treningach. Najlepszym wyborem na co dzień jest woda mineralna, bogata w wapń i magnez. Podczas treningów najlepiej nawadniają bogate w elektrolity napoje izotoniczne, uzupełniając dodatkowo straty sodu. Lepiej w ciągu dnia pić mniej, ale częściej.
Mit 1: Pij osiem szklanek wody dziennie
Prawda: Potrzebna zdrowa dawka nawodnienia dziennie to kwestia indywidualna. ”Osiem szklanek to liczba całkowicie arbitralna. Każdy, szczególnie sportowcy, ma inne potrzeby” – mówi dr Susan Yeargin, adiunkt katedry szkolenia sportowego na University of South Karolina.
Naukowcy z The Institute of Medicine sugerują zaś, aby w kwestii nawodnienia kierować się przede wszystkim pragnieniem. Dla zdrowego człowieka to ono powinno być przewodnikiem wskazującym, czego nam potrzeba.
Mit 2: Jasny mocz oznacza prawidłowe nawodnienie organizmu
Prawda: Niemal przezroczysty mocz to nieco wygórowany wyznacznik poziomu nawodnienia Twojego ciała. ”W rzeczywistości tak długo, jak mocz pozostaje jasnożółty (jak lemoniada), jesteś nawodniony” – mówi Yeargin.
Gdy jest całkowicie jasny, oznacza to mniej więcej tyle, że Twój organizm jest pełny po brzegi i wszystko, co w tym momencie do niego wlewasz, jest natychmiast usuwane z organizmu. Jeżeli mocz ma kolor soku jabłkowego lub jest ciemniejszy, a do tego ma szczególnie nieprzyjemny zapach – koniecznie pij, bo ryzykujesz odwodnieniem.