REKLAMA

Nerki biegacza

Nerki są podczas biegania równie obciążone, jak serce i nogi maratończyka. Zobacz, dlaczego i jak warto o nie zadbać, żeby cieszyć się zdrowiem na naprawdę długim dystansie.

Nerki biegacza TB studio/shutterstock.com
fot. TB studio/shutterstock.com

Biegacze martwią się raczej o kontuzje achillesa niż uszkodzenie nerek, ale nie można zapominać, że długie dystanse wpływają nie tylko na stan układu ruchu, ale też innych narządów. Nerki intensywnie pracują przez całe nasze życie i niestety starzeją się razem z nami. Kiedy my fundujemy sobie kolejne biegowe wyzwania, do tego często w ekstremalnych warunkach pogodowych, i nie do końca optymalną dla zdrowia dietę, to serwujemy nerkom niezły wycisk. Jeżeli chcemy liczyć na ich niezawodność do końca życia, musimy o nie zadbać, tak jak dbamy o wzmacnianie mięśni, by chronić się przed kontuzjami.

Praca nerek

Nerki odpowiadają w organizmie za utrzymanie równowagi, z której dieta, wysiłek fizyczny czy warunki zewnętrzne ciągle go wytrącają. Narządy te działają jak filtr i oczyszczacz. Wykonują ciężką pracę, i to nieustannie – przepływa przez nie 1/4 przepompowanej przez serce krwi. Produkują mocz, kontrolują ilość wydalanej wody, elektrolitów i poziom pH, usuwają zbędne produkty przemiany materii. Utrzymanie bilansu wodno-elektrolitowego jest szczególnie ważne podczas intensywnych wysiłków fizycznych, a jeszcze trudniejsze, kiedy odbywa się on w ekstremalnych temperaturach.

Nerki biegacza

Duże obciążenie nerek związane z wysiłkiem i nie do końca odpowiednim nawodnieniem czy odżywianiem się sprawia, że ostre uszkodzenie nerek (AKI) nie jest wcale rzadką dolegliwością i może dotykać nawet większość maratończyków. Na szczęście zwykle ustępuje ono po kilku dniach bez konsekwencji dla zdrowia. Wysiłki wytrzymałościowe wiążą się ze sporym ryzykiem przegrzania organizmu, odwodnienia i zaburzenia pracy układu krwionośnego – te czynniki zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu nerek. Ich uszkodzeniu sprzyja też przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Innym zagrożeniem są infekcje układu moczowego, a o nie nietrudno prowadząc aktywny tryb życia – wizyty w szatniach na siłowni, toi-toiach przy trasach czy na basenach zwiększają ich ryzyko. I chociaż częściej zdarzają się one kobietom, to te dolegliwości mogą dotykać obu płci. Biegacze, zwłaszcza podczas zawodów, mają też tendencję do wstrzymywania się z opróżnianiem pęcherza, a długo zalegający w nim mocz może sprzyjać rozwojowi bakterii.

REKLAMA

Czy masz sprawne nerki?

Nerki nie dokuczają nam tak boleśnie, jak przetrenowane mięśnie, zużyte stawy czy przeciążony żołądek, więc często zapominamy o tym, że warto sprawdzać, w jakiej są formie. Dbanie o kondycję nerek nie jest trudne i każdy z nas może dla nich zrobić wiele we własnym zakresie.

Jak sprawdzić, czy wszystko jest z nimi w porządku? Kontrolowanie koloru moczu może pomóc wychwycić symptomy niewystarczającego nawodnienia (powinien być słomkowego koloru, a jeśli jest ciemniejszy, warto częściej sięgać po wodę). Jeżeli zależy nam na sprawdzeniu stanu zdrowia nerek, wystarczy na początek wykonać badanie ogólne moczu i poziom kreatyniny.

Jak dbać o nerki?

Dla prawidłowej pracy nerek ważna jest aktywność fizyczna, ale służy im raczej ta umiarkowana niż ekstremalna. Bieganie jest więc świetnym sposobem, by zadbać o ich zdrowie, o ile stosujemy się do niezastąpionej zasady: co za dużo, to niezdrowo. Warto przy tym pamiętać, że podstawą dobrego funkcjonowania nerek jest właściwe nawodnienie organizmu. Intensywny wysiłek wiąże się ze wzmożoną utratą płynów przez pocenie i oddychanie.

W przypadku sportowców istotne jest nie tylko picie wody, ale też dostarczanie odpowiedniej ilości elektrolitów, które pomagają nerkom utrzymywać równowagę w organizmie. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku napoje izotoniczne, w których stężenie elektrolitów jest zbliżone do osocza. Dodatkowo dla dobra nerek należy też zachowywać umiar w stosowaniu soli. Jej nadmiar w diecie nadmiernie obciąża te zapracowane narządy.

Chcąc wspomóc pracę nerek można również stosować preparaty pochodzenia ziołowego, jak np. Nefrocal - to suplement diety, który dla lepszego efektu łączy właściwości kilku ziół. Ekstrakt z ziela skrzypu polnego wspiera wydalnicze funkcje nerek, dzięki ekstraktowi z korzenia lubczyku wykazuje działanie moczopędne, ma działanie przeciwbakteryjne (borówka brusznica), a dodatkowo potas i magnez pomagają w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

NC

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA