Biegacze martwią się raczej o kontuzje achillesa niż uszkodzenie nerek, ale nie można zapominać, że długie dystanse wpływają nie tylko na stan układu ruchu, ale też innych narządów. Nerki intensywnie pracują przez całe nasze życie i niestety starzeją się razem z nami. Kiedy my fundujemy sobie kolejne biegowe wyzwania, do tego często w ekstremalnych warunkach pogodowych, i nie do końca optymalną dla zdrowia dietę, to serwujemy nerkom niezły wycisk. Jeżeli chcemy liczyć na ich niezawodność do końca życia, musimy o nie zadbać, tak jak dbamy o wzmacnianie mięśni, by chronić się przed kontuzjami.
Praca nerek
Nerki odpowiadają w organizmie za utrzymanie równowagi, z której dieta, wysiłek fizyczny czy warunki zewnętrzne ciągle go wytrącają. Narządy te działają jak filtr i oczyszczacz. Wykonują ciężką pracę, i to nieustannie – przepływa przez nie 1/4 przepompowanej przez serce krwi. Produkują mocz, kontrolują ilość wydalanej wody, elektrolitów i poziom pH, usuwają zbędne produkty przemiany materii. Utrzymanie bilansu wodno-elektrolitowego jest szczególnie ważne podczas intensywnych wysiłków fizycznych, a jeszcze trudniejsze, kiedy odbywa się on w ekstremalnych temperaturach.
Nerki biegacza
Duże obciążenie nerek związane z wysiłkiem i nie do końca odpowiednim nawodnieniem czy odżywianiem się sprawia, że ostre uszkodzenie nerek (AKI) nie jest wcale rzadką dolegliwością i może dotykać nawet większość maratończyków. Na szczęście zwykle ustępuje ono po kilku dniach bez konsekwencji dla zdrowia. Wysiłki wytrzymałościowe wiążą się ze sporym ryzykiem przegrzania organizmu, odwodnienia i zaburzenia pracy układu krwionośnego – te czynniki zagrażają prawidłowemu funkcjonowaniu nerek. Ich uszkodzeniu sprzyja też przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.
Innym zagrożeniem są infekcje układu moczowego, a o nie nietrudno prowadząc aktywny tryb życia – wizyty w szatniach na siłowni, toi-toiach przy trasach czy na basenach zwiększają ich ryzyko. I chociaż częściej zdarzają się one kobietom, to te dolegliwości mogą dotykać obu płci. Biegacze, zwłaszcza podczas zawodów, mają też tendencję do wstrzymywania się z opróżnianiem pęcherza, a długo zalegający w nim mocz może sprzyjać rozwojowi bakterii.
Komentarze