Może wydać się nie na miejscu udzielanie rad dotyczących czegoś, co utrzymuje nas przy życiu od samego początku, co jest odruchem bezwarunkowym naszego organizmu. Jednak musimy nauczyć się oddychać jak biegacze. A to nie tylko wdychanie do płuc mieszanki tlenu i azotu, przytrzymanie jej i wydalenie tego, co z niej zostało.
Cały dowcip polega na tym, żeby wyćwiczyć organizm tak, by podczas biegu maksymalnie wykorzystywał wdychany tlen. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki: poprawa kondycji fizycznej, wykorzystanie ust i rytmu biegu.
Czym jest pułap VO2?
"Absorpcja tlenu w pęcherzykach płucnych (struktura płucna odpowiedzialna za wymianę gazową), wraz z jego wchłanianiem zachodzącym w mięśniach, determinuje tak zwany maksymalny pułap tlenowy człowieka" - mówi Carlos Carvalho, kierownik działu pneumologii szpitala klinicznego w Sao Paulo.
VO2max, czyli maksymalna zdolność pochłaniania tlenu, wskazuje, jaką ilość tlenu na kilogram wagi ciała potrafi wykorzystać organizm w ciągu minuty. Pułap tlenowy to jeden z najlepszych wskaźników kondycji fizycznej. Im wyższy współczynnik VO2, tym więcej tlenu dotrze do mięśni, a człowiek pobiegnie szybciej i dalej.
Aby zwiększyć swój pułap tlenowy, należy dużo trenować, przy prowadzeniu szczegółowego zapisu biegów. "Polepszenie krążenia i wentylacji wraz ze wzrostem masy mięśniowej poprawia ukrwienie mikronaczyń, co odbija się na lepszej absorpcji i wymianie gazów" - mówi dr Carvalho.
To dlatego wraz ze wzrostem intensywności treningów odczuwamy większe dotlenienie, choć ilość wdychanego tlenu pozostaje ta sama. Większe dotlenienie pomaga również obniżyć tętno i tym samym zmniejszyć subiektywne odczuwanie wysiłku.
Czy oddychanie przez usta jest lepsze?
Teraz już wiemy, że podniesienie wartości VO2 sprawia, iż lepiej wykorzystujemy wdychany tlen. Jako że podczas biegu organizm wymaga większej dawki tego pierwiastka, należy dostarczyć do płuc maksymalnie dużą ilość powietrza (zaledwie 20% wdychanego powietrza to tlen). Gdy podczas odpoczynku wdychamy blisko 400 do 500 ml powietrza, podczas intensywnego biegu ilość ta może dojść do 1,5 litra przy każdym wdechu.