Opracowaliśmy 10 sygnałów „czerwonej flagi”, które podpowiedzą Ci, czy biec dalej, czy najwyższy czas odpuścić. Policz, biegaczu, ile z nich dotyczy Ciebie i sprawdź, czy nie pora już na poważniejszą regenerację:
1. Masa ciała
- Objaw: Schudłeś od wczoraj
Spadek wagi o 2% z dnia na dzień spowodowany jest najczęściej odwodnieniem. Niedobór płynów zaburza równowagę elektrolitową i zmniejsza sprawność fizyczną i psychiczną. Ile to jest 2%? U mężczyzn ok. 1,5 kg i więcej, w przypadku kobiet już 1 kg mniej na wadze może oznaczać odwodnienie.
2. Sen
- Objaw: Jesteś niewyspany
Dobry sen każdej nocy zwiększa produkcję hormonów wzrostu, które wspomagają odbudowę włókien mięśniowych. Niedobór snu kilka nocy z rzędu może upośledzić czas reakcji, funkcje motoryczne i poznawcze – na pewno chciałbyś tego uniknąć przed treningiem.
3. Nawodnienie
- Objaw: Ciemnożółty mocz
To może być oznaka odwodnienia. Zanim wyjdziesz na trening, musisz koniecznie napić się wody.
4. Tętno
- Objaw: Masz wyższe niż zwykle tętno spoczynkowe
Codziennie rano, zanim wstaniesz, zmierz puls, żeby sprawdzić, jakie wartości są dla Ciebie normalne. Podwyższone tętno spoczynkowe świadczy o tym, że Twój układ nerwowy przygotował się na trudną sytuację, uwalniając hormony, które przyspieszają pracę serca, dzięki czemu można dostarczyć do mózgu i mięśni więcej tlenu. Organizm nie odróżnia wysiłku fizycznego od stresu psychicznego. Potrzebujesz czasu na dojście do siebie zarówno po ciężkim treningu, jak i po ciężkim dniu w pracy.
5. Poziom energii
- Objaw: Jesteś wyczerpany
Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii, coś musi być nie w porządku. Zastanów się dobrze i nie oszukuj sam siebie. Sportowcy potrafią blokować oznaki zmęczenia, trenować mimo wyczerpania, myśląc, że dodatkowy trening ich wzmocni. Ale to nie zawsze działa w ten sposób.
6. Nastrój
- Objaw: Masz doła
Jeśli Twoje ciało jest nadmiernie obciążone wysiłkiem (lub innymi problemami), uwalnia hormony stresu, np. kortyzol, który może powodować drażliwość lub niepokój. Stres hamuje również wytwarzanie niektórych związków chemicznych, np. dopaminy – neuroprzekaźnika w mózgu, którego niedobór ma duży wpływ na obniżenie nastroju.