[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Powrót do biegania: jak trenować po kontuzji?

Nie sztuką jest wyleczyć kontuzję. Sztuką jest tak trenować, by ona nigdy nie powróciła. Jeśli Twoje leczenie właśnie się zakończyło i przystępujesz do rehabilitacji, sprawdź, jak dawkować wysiłek, by w krótkim czasie odzyskać pełnię sprawności.

fot. Matthew Ennis 2014/shutterstock.com

Każdy krok biegacza to pewien wstrząs, a większość kontuzji bierze się właśnie z tych uderzeń stopy o ziemię. Jeżeli już dopadła Cię jakaś dolegliwość, to robisz wszystko, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Pamiętaj jednak, że droga na skróty rzadko kiedy się opłaca.

Kontuzja odnowi się, jeżeli zaraz po jej wyleczeniu zaczniesz ostro trenować. Warto wracać do zdrowia i kondycji, zaczynając od aktywności, przy których Twój organizm nie będzie musiał walczyć ze wstrząsami (tzw. low-impact activity) i stopniowo przechodzić do pełnej aktywności, czyli do obciążeń, które aplikowałeś swojemu organizmowi przed urazem.

REKLAMA

Nie przeskakuj na kolejny poziom zbyt szybko. Reguła jest taka: każdy kolejny poziom wstrząsów powinno się utrzymywać przez 7 do 10 dni. Jeśli odczuwasz ból, wróć na niższy poziom.

Oto plan powrotu do pełni zdrowia:

1. Biegaj w głębokim basenie (bez dotykania dna) lub jeździj na rowerze. Przy tych aktywnościach fundujesz swojemu ciału zero wstrząsów.

2. Skorzystaj z trenażera eliptycznego. Tutaj również obciążenie jest minimalne.

3. Spróbuj lekkiego biegania na bieżni mechanicznej - taśma amortyzuje i wstrząsy są mniejsze niż przy bieganiu, nawet po miękkiej parkowej alejce.

4. Rób lekkie przebieżki na stadionie lub po płaskich, leśnych trasach.

5. Możesz już wybrać się w każdy teren, ale na razie tylko po płaskich trasach.

6. Możesz spróbować biegania po wzniesieniach. Na początek wybierz trasy niezbyt wyboiste i o niewielkim nachyleniu terenu.

7. Dodaj trening szybkościowy. Zalecana nawierzchnia na początek: tartan bieżni przy stadionie lekkoatletycznym

8. Brawo, wróciłeś do pełnej sprawności! Możesz ponownie startować i trenować na sto procent swoich możliwości.

Ten program pozwoli Ci utrzymać ogólną kondycję, ale też przyspieszy leczenia kontuzji. Każda z tych aktywności zwiększa przepływ krwi przez przeciążone miejsca, przez co wszystkie produkty przemiany energii w tej okolicy, które spowalniają leczenie, są wyrzucane na zewnątrz. No i psychicznie łatwiej znosić kontuzję, jeżeli widać postępy w procesie rehabilitacji.

 RW 04/2008

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij