Wyciągamy na światło dzienne przypadłości biegaczy ukryte tam, gdzie wzrok nie sięga. Swojemu ciału warto poświęcić szczególną uwagę - gdy chodzi o zdrowie, zwyczajnie nie warto lekceważyć nawet najmniejszych objawów.
Grzybica – stopa atlety
Problem: W ciepłym, wilgotnym i osłoniętym skarpetą bucie sportowca chętnie rozwijają się grzyby. Infekcje między palcami, często połączone z nadpotliwością, są typowe dla jednostki zwanej stopą atlety. „Stopy są mocno zaczerwienione, skóra się łuszczy, między palcami powstają pęknięcia, pojawia się świąd i nieprzyjemny zapach” – wymienia Magdalena Brand-Zawadziło ze specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp Podo-Med we Wrocławiu.
Pierwsza pomoc: „Profilaktycznie, żeby takich dolegliwości się nie nabawić, proponuję 100-procentowy olejek z drzewa herbacianego (bez domieszek, witamin czy cytrusowych aromatów), który kompleksowo chroni stopy. Ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Można go dodać do kąpieli (10-15 kropli do miski z wodą) lub do kremu do stóp wsmarować 4 krople, by krem zyskał na swoim spektrum działania” – radzi podolog. W zapobieganiu grzybicy na co dzień ważną rolę pełni higiena, dokładne osuszanie stóp, zwłaszcza między palcami, i noszenie przewiewnych butów.
Kuracja: „Samodzielna walka z tą przypadłością nie ma sensu. Musimy pobrać wymaz i wdrożyć odpowiednie leki przeciwgrzybicze” – mówi Magdalena Brand-Zawadziło.
Pęcherze i otarcia
Problem: Bolący bąbel na palcu to pęcherz, czyli – jak wyjaśnia podolog – oddzielenie naskórka od skóry właściwej, wypełnione płynem limfatycznym. „Powstają na skórze stóp lub dłoni w wyniku otarć, np. butów” – mówi Magdalena-Brand Zawadziło. Inny z pozoru drobny, ale dokuczliwy problem to otarcie, czyli powierzchowne uszkodzenie naskórka. „Podobnie jak pęcherz, powstaje na skutek długotrwałego miejscowego tarcia i może mieć związek z nadpotliwością stóp lub źle dobranym obuwiem” – wyjaśnia ekspertka.
Pierwsza pomoc: „Profilaktycznie zalecam przesmarowanie newralgicznych miejsc na stopie warstwą kremu dedykowanego dla sportowców” – radzi podolog.
Kuracja: Jeśli odciski nie są bardzo uciążliwe, to lepiej ich nie przekłuwać. „Nagromadzony w nich płyn ma działanie antyseptyczne i przyspiesza gojenie – tłumaczy specjalistka ds. podologii. – Jeżeli odciski bardzo dokuczają, to trzeba je przekłuć i pozostałość wycisnąć przy użyciu jałowego gazika, a całość spryskać płynem dezynfekującym i zakleić plastrem hydrokoloidowym, dostępnym w każdej aptece” – radzi.
Czarny paznokieć
Problem: „Paznokcie pourazowe to częsty problem biegaczy – mówi Magdalena Brand-Zawadziło. – Mogą mieć różne formy: paznokieć odklejony od łożyska, taki, który zszedł samoistnie lub jest czarny, bo powstał pod nim krwiak”. Skąd te problemy? „Podczas biegu, szczególnie długiego, płytka paznokciowa intensywniej pracuje i bywa ugniatana wierzchnią częścią buta. Dodatkowo pot nasącza paznokieć, czyniąc go podatnym na urazy i odkształcenia. Takie okoliczności mogą prowadzić do powstawania krwiaka: wzbierająca pod płytką krew ma spore ciśnienie i mocno na nią napiera. Ma się wrażenie, jakby palec miał zaraz eksplodować. To sygnał, że należy działać” – tłumaczy podolog.
Pierwsza pomoc: „Jeżeli krwiak jest świeży i boli, nie warto czekać. Trzeba nakłuć płytkę paznokciową i odbarczyć go, usuwając krew. Jeśli ciężko się przebić przez gruby paznokieć, to czasem wystarczy lekko naruszyć go od spodu, a krwiak wypłynie bez przeszkód” – mówi ekspertka. Jeżeli masz przed tym jakiekolwiek obawy, zgłoś się do specjalisty.
Kuracja: „Po zdrenowaniu krwiaka spryskuje się płytkę środkiem odkażającym i zakleja plastrem. Jeśli można uratować naderwany paznokieć, to staramy się to robić, nawet gdy jak ząb mleczak rusza się »na jednym włosku«” – wyjaśnia ekspertka i zaznacza, że pozostawienie paznokcia na miejscu jest istotne, bo może nie wygląda to najlepiej, ale jest szansa, że przyrośnie lub umożliwi wzrost nowej płytki. Poza tym chroni paliczek i zapobiega powstawaniu deformacji. Natomiast jeżeli zaraz planujesz kolejny maraton i istnieje ryzyko urażania tej płytki, podolog może zadecydować o zdjęciu paznokcia, by uniknąć gorszych urazów.
Komentarze