Kiedy idziemy, na stopę działają siły przekraczające ciężar naszego ciała. Kiedy przyspieszamy, siły ulegają nawet podwojeniu.
Każdy pokonany biegiem kilometr sprawia, że kości, stawy oraz ponad 100 mięśni, więzadeł i ścięgien poddanych jest impetowi zderzenia z ziemią około 1100 razy.
My zaś ufamy, że nie przydarzy im się nic poważniejszego niż czarny paznokieć, odcisk czy pęcherz.
Najczęstsze urazy stóp biegaczy
1. Zapalenie ścięgna Achillesa
-
Przyczyny: Gwałtowne zwiększenie intensywności treningu lub przebieganych dystansów oraz zapominanie o rozgrzewce i rozciąganiu sprawiają, że to jeden z 5 najczęstszych stanów zapalnych, które zmuszają biegaczy do przerwania treningów.
-
Napraw: Odpoczynek, okłady z lodu i podkładki pod piętę w butach biegowych i codziennych, by zmniejszyć napięcie ścięgna.
-
Zapobiegaj: Obciążenie treningowe zwiększaj stopniowo.
2. Pęcherze na stopach
-
Przyczyny: Kombinacja pocenia i tarcia. Twoje ciało rozpoznaje nadmierne tarcie i wydziela w tym miejscu dodatkową ilość płynu, żeby ochronić głębsze warstwy skóry.
-
Napraw: Nic nie rób. Jeśli pęcherz boli, możesz go przebić, ale pamiętaj, by najpierw przemyć go alkoholem, a igłę również nim zdezynfekować. Nie zdzieraj skóry!
-
Zapobiegaj: Używaj skarpet odprowadzających wilgoć.
3. Zapalenie rozcięgna podeszwy
-
Przyczyny: Nadmierna pronacja może spowodować stan zapalny rozcięgna podeszwowego (rozciągającego się wzdłuż podeszwy stopy), który najczęściej objawia się bólem pięty. Ta kontuzja również zalicza się do wspomnianego powyżej Top 5 stanów zapalnych nękających biegaczy.
-
Napraw: Używaj okładów i masażu lodem; rozciągaj mięśnie łydki, żeby zapobiec nadmiernej pronacji.
-
Zapobiegaj: Używaj butów, które zginają się pod palcami, a nie pod śródstopiem.