Przegrzanie (hipertermia) to stan, w którym ciało nie jest w stanie samodzielnie walczyć z nadmiarem ciepła kumulującym się wewnątrz organizmu. Wystarczająco sprawny w bardziej sprzyjających warunkach mechanizm pocenia się, który jest głównym narzędziem termoregulacji ciała, teraz staje się nie dość wydolny i dochodzi do stopniowego wzrostu temperatury ciała. Jeśli uprawiasz sport albo wykonujesz męczącą fizycznie pracę proces ten może ulec gwałtownemu przyspieszeniu.
Aby nie przekroczyć cienkiej granicy między rozgrzaniem organizmu a jego przegrzaniem, obserwuj sygnały, którymi informuje Cię o sytuacji. Oto one:
Sygnał 1: skurcze mięśni
Przyczyna: Przedłużony wysiłek w ciepłych i wilgotnych warunkach sprawia, że organizm traci płyny i minerały (elektrolity) przez parowanie z dróg oddechowych i pocenie. Duża utrata płynów i minerałów bez ich właściwego uzupełniania może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej, powodując bolesne skurcze niektórych grup mięśniowych.
Objawy: Silne skurcze mięśni brzucha, mięśni ud lub/oraz mięśni pośladkowych. Może również pojawić się obrzęk rąk i stóp.
Szybka pomoc: Przerwij wysiłek i masuj mięsień, w którym nastąpił skurcz. Wyrównaj niedobory płynów i soli – pij płyny zawierające sód, izotoniczne napoje dla sportowców (w razie potrzeby w parę chwil możesz zrobić domowy izotonik), zupy w puszce, zjedz solone przekąski.