Przez pandemię popularność biegania wciąż rośnie

Bieganie podczas pandemii cieszy się w Europie rosnącą popularnością - wynika z najnowszego badania marki ASICS. Dla blisko połowy badanych to sposób na dbanie o kondycję psychiczną i odstresowanie się, ale aż dwie trzecie ankietowanych szuka informacji i rad, jak biegać bezpiecznie i efektywnie.

Przez pandemię popularność biegania wciąż rośnie ASICS
fot. materiały prasowe ASICS

Od początku lockdownu wywołanego przez pandemię choroby COVID-19 Europa przeżywa nieustający boom na bieganie jako aktywną formę spędzania wolnego czasu poza domem. Najnowsze badanie marki ASICS, opracowane w oparciu o dane gromadzone w aplikacji RunKeeper, pokazują, że tę dyscyplinę sportu w 2020 roku uprawiało więcej osób niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - średni wzrost liczby aktywnych biegaczy na Starym Kontynencie kształtuje się na poziomie 4,3% w czerwcu i lipcu.

Eksperci twierdzą, że wystarczy 91 dni, aby wszelkiego rodzaju ćwiczenia stały się nawykiem. Nie inaczej wygląda sytuacja z bieganiem. Wyniki niezależnych badań przeprowadzonych przez markę ASICS wśród osób, które rozpoczęły lub wznowiły swoją przygodę z tym sportem w trakcie pandemii pokazują, że 84% z nich planuje biegać nadal, a nawet częściej w niedalekiej przyszłości.

Ponadto prawie połowa (49%) Europejczyków biega, aby poprawić swoją kondycję psychiczną w trakcie lockdownu, a 47% z nich traktuje tę aktywność jako idealny sposób na odstresowanie. Z drugiej strony, 62% badanych osób przyznało, że nie uzyskało wiarygodnych informacji dotyczących kluczowych elementów biegania, narażając się na kontuzję lub rezygnację z nowo odkrytej pasji. W odpowiedzi na główne pytania początkujących biegaczy amatorów ASICS przygotował kilka prostych wskazówek i sugestii dla każdego z kluczowych obszarów, aby pomóc nowicjuszom świadomie kontynuować sportową przygodę:

47% nowych biegaczy chce wiedzieć, jak utrzymać motywację

 • Zadbaj o organizację - z wyprzedzeniem przygotuj ubranie biegowe i przekąskę na bieg
 • Śledź postępy - skorzystaj z narzędzia GPS w aplikacji RunKeeper

46% nowych biegaczy chce wiedzieć, jak znaleźć odpowiednie buty

 • Zrób test kciuka - sprawdź, czy masz wolną przestrzeń szerokości kciuka między czubkiem buta a najdłuższym palcem u stopy
 • Analizuj krok - przeanalizuj sposób swojego biegania w wybranym sklepie ASICS z pomocą eksperta
Przez pandemię popularność biegania wciąż rośnie ASICS
fot. materiały prasowe ASICS

47% nowych biegaczy chce wiedzieć, jak uniknąć bólu mięśni i stawów

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie:

 • Wypij 4-6 mililitrów wody na kilogram masy ciała przynajmniej 4 godziny przed biegiem
 • Nawadniaj się w trakcie biegu, pijąc częściej małymi łykami
 • Napij się wody bezpośrednio po biegu i nie siadaj przez około 20 minut

30% nowych biegaczy twierdzi, że potrzebuje programu treningowego

 • Zamień ćwiczenia siłowe na stabilizujące, które możesz wykonać w domu
 • Zaskocz sam siebie - wypróbuj nowe trasy, różnicuj tempo, poświęć jeden trening w tygodniu na podbiegi.

43% nowych biegaczy chce wiedzieć, jak uniknąć kontuzji

 • Trenuj w różnych modelach butów do biegania - rotuj nimi, wybierając różne modele na treningi i zawody
 • Skorzystaj z wyszukiwarki butów ASICS, aby znaleźć modele idealnie pasujące do Twoich indywidualnych preferencji

42% nowych biegaczy chce wiedzieć, jak stawiać przed sobą rozsądne cele

 • Trenuj z głową i ciesz się bieganiem - każdego dnia ciesz się ze swoich małych zwycięstw
 • Stawiaj sobie realne cele: konkretne, wymierne, osiągalne i ograniczone w czasie

"Bieganie jest jednym z najłatwiejszych sportów, przynoszącym uprawiającym je osobom niesamowite korzyści fizyczne i psychiczne. Wszyscy biegacze, a zwłaszcza Ci, którzy dopiero są na początku swojej drogi, potrzebują niezbędnego wsparcia i wskazówek, które pomogą im utrzymać motywację, uniknąć kontuzji oraz trenować w myśl hasła "w zdrowym ciele, zdrowy duch" - mówi Linda van Aken, wiceprezes Running ASICS. - Jako wiodąca marka sportowa, potrzeby biegaczy są nam szczególnie bliskie i dokładamy wszelkich starań, aby otoczyć ich opieką oraz wspierać w realizacji celów".

Przebadana próba europejska wyniosła 3044 osób (wiek 18-55), obejmując te osoby, które dopiero zaczęły biegać lub wróciły do biegania od marca 2020 roku. Badanie w formie online zostało przeprowadzone w okresie 8-12 lipca 2020 roku.

AS

REKLAMA
}