Przygotuj się do nowego sezonu!

Chcesz szybko wrócić do biegania po zimowej przerwie? Zanim o śniegu i mrozie pozostanie tylko wspomnienie, możesz zacząć ładować akumulatory, nawet nie ruszając się z miejsca. Oto 7 sposobów na odzyskanie energii po długiej zimie.

Dmitriy Shironosov 2010/shutterstock.com
fot. Dmitriy Shironosov 2010/shutterstock.com

Zimno, ciemno, sennie i ponuro. Zima może każdemu dać się mocno we znaki. W takich nie sprzyjających warunkach trzeba być tytanem, żeby wykrzesać z siebie tę ociupinkę energii i pójść na spacer, nie mówiąc już o bieganiu. Zresztą, nawet ci, którzy mają siły, na widok lodu na chodnikach odpuszczają sobie treningi. Na szczęście do wiosny został już tylko miesiąc.

Żeby nie przegapić momentu, gdy trawniki się zazielenią, zacznij zbierać energię na wiosenne wybieganie już dziś. Na razie możesz gromadzić zapasy nawet na siedząco. Zastosuj poniższe rady, a poczujesz, jak bateria stopniowo Ci się napełnia, dzięki czemu łatwiej Ci będzie wrócić na biegową ścieżkę.

1. Bez porannej kawy

Nie wyobrażasz sobie poranka bez kubka kawy tuż po przebudzeniu? To tylko nawyk. Tak naprawdę o tej porze wcale jej nie potrzebujesz. Najlepszą porą na pierwszą kawę jest wczesne popołudnie, kiedy poziom adenozyny (naturalnego środka nasennego) zaczyna się podnosić. Kofeina jest wtedy najskuteczniejsza - zwłaszcza w małych, regularnych dawkach. Tyko się nie zagap i na cztery godziny przed pójściem do łóżka już nie pij kawy. No chyba że nie zamierzasz w tym łóżku spać.

2. Jedz śniadania

Amerykańskie badania wykazały, że ci, którzy nie jadają śniadań, mają przeciętnie wyższe BMI i mniej energii w ciągu dnia niż ci, którzy wrzucili coś na ruszt przed wyjściem do pracy czy do szkoły.

3. To drugie też

Nawet jeśli zjadłeś solidne śniadanko, około godzin 11 zużyłeś już cały zapas glikogenu zgromadzony w ciągu nocy. Przedpołudnie to idealny moment na uzupełnienie poziomu paliwa, żeby mieć siłę na resztę dnia. Może to być baton, ewentualnie słodka bułka albo kanapka. Taki zastrzyk węglowodanów podniesie Ci poziom energii.

4. Zdrzemnij się

Jeśli po południu robisz się senny, nie pij kolejnej kawy, tylko po prostu się prześpij. Idealna jest ok. 20-minutowa drzemka - odświeży Cię tak samo jak godzinny sen. Godzina to już jednak za długo: w tym czasie zdążyłbyś zapaść w głęboki sen i później miałbyś kłopoty z zaśnięciem w nocy.

5. Poszukaj słońca

Brak światła może wywoływać depresję. Dlatego jeśli czujesz, że masz już dosyć panującej za oknem szarówki, poszukaj w internecie ofert wycieczek do ciepłych krajów. O tej porze roku są relatywnie tanie i wcale nie musisz jechać na dwa tygodnie. Wystarczy kilka dni. Wystawienie się na słońce podnosi poziom serotoniny odpowiadającej za dobry nastrój. Jeśli nie możesz wyjechać, to chociaż spędzaj jak najwięcej czasu za dnia na świeżym powietrzu. To, że nie widać słońca, wcale nie znaczy, że ono na Ciebie nie działa. Jeśli siedzisz od rana do nocy w robocie - w weekend wyskocz do gabinetu fototerapii. Też pomaga.

6. Siedź prosto

Zgarbiona sylwetka to nieomylny znak zmęczenia. Mięśnie napinają się w niewygodnej dla Ciebie pozycji i mogą uciskać nerwy. Kiedy zauważysz, że taką właśnie masz postawę, poświęć parę minut na następujące ćwiczenie: siedząc lub stojąc, rozluźnij ramiona i opuść luźno głowę, tak by podbródek dotknął klatki piersiowej. Następnie kilka razy kiwnij głową, tylko nie za mocno. Zobaczysz, o ile łatwiej będzie Ci się skupić, dzięki czemu szybciej skończysz pracę.

7. Pośpij godzinkę dłużej

60 minut dodatkowego snu działa jak dwie kawy. Ale tylko w wypadku, jeżeli dołożysz tę ekstragodzinkę na początku, a nie na końcu. Jeżeli np. w niedzielę pośpisz godzinę dłużej niż zazwyczaj, zaburzysz swój zegar biologiczny, będziesz się czuł ospały i przegapisz teleranek, a od 25 lat wiadomo, że to zły znak.

RW 02/2010

REKLAMA
}